Avrupa Birliği (AB), donarak yaşamını yitiren göçmenlerle ilgili AB Sınır Güvenliği Ajansı (Frontex), Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ve Türkiye ile de iletişime geçeceğini bildirdi.

AB Komisyonu Sözcüsü Anitta Hipper, günlük basın toplantısında, 19 göçmenin Yunanistan sınırında donarak hayatını kaybetmesiyle ilgili bir soruyu yanıtladı.

“Gerçeği tesis etmek çok önemli. Bu, ulusal otoritelerin araştırması gereken bir konu. Frontex ve Europol’e de herhangi bir bilgiye sahip olabilme ihtimalleri nedeniyle soruyor olacağız.” diyen Hipper, daha fazla bilgiye sahip olmak için Yunan makamlarla yakın ilişkide olduklarını ancak şu aşamada daha fazla bilgi vermek için erken olduğunu söyledi.

Hipper, Yunan gazetecinin, “Türkiye, Yunanistan’ı yeni bir geri itme konusunda suçluyor. Bununla ilgili bilginiz var mı?” sorusuna, şöyle yanıt verdi:

“Komisyon, geri itmelerle ilgili her zaman endişe duyuyor ve bu tür raporları her zaman çok ciddiye alıyoruz. Tüm aktörlerle iletişimde olmamız çok önemli. Dün ve önceki gün Komisyon üyesi Johansson, Yunan bakanın Lille’de olmasından istifa ederek kendisiyle görüştü. Aynı şekilde Türk makamlarla da bu konuda iletişimde olacağız.”