Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin kopmasına hazır olduklarını söylediğini doğrulayarak, “Çünkü ilişki diye bir şey kalmadı.” dedi.

Lavrov, Rus medyasına açıklamasında, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell’in, 2019’da, İspanya Dışişleri Bakanlığı görevindeyken, AB’nin eski düşmanı olan Rusya’nın “yine adını duyurduğunu ve yine tehdit oluşturduğunu” söylediğini anımsatarak, “Bunun üzerine protokol servisi üzerinden İspanya yetkilisinin sözlerine açıklık getirilmesini talep ettik. Borell’in yanlış anlaşıldığı yanıtını aldık.” diye konuştu.

Normal ilişkilerin gelişimine büyük ölçüde ön yargının engel olduğunu söyleyen Lavrov, “Böylece zihniyetleri ortaya çıkmış oldu. Bize, yabancı gözüyle bakıyorlar. Rus gazetecilerin, AB ile ilişkilerin kopmasına hazır olup olmadığımız sorusuna, olumlu yanıt verdim, çünkü ilişki diye bir şey kalmadı. Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Obama’nın söylediği gibi, ilişkiler paramparça oldu. Gerçi bunu Rus ekonomisi için söylemişti.” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Moskova ve Brüksel arasındaki birçok iş birliği mekanizmasının bozulduğunu kaydetti.

Kaynak: Sputnik Türkiye