Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran nükleer anlaşmasının yeniden canlandırılması ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) anlaşmaya dönmesi konusunda makul bir iyimserlik içinde olduğunu söyledi.

Borrell, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı bitiminde gazetecilerin sorularını yanıtlarken Rusya, Myanmar, Venezuela gibi konuların yanı sıra İran nükleer anlaşması olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nı (JCPOA) da ele aldıklarını ifade etti.

ABD’nin 2018’de anlaşmadan ayrıldıktan sonra İran’a yeniden uygulamaya başladığı yaptırımların kalkması için anlaşmanın tam olarak uygulanması gerektiğini hatırlatan Borrell, JCPOA Koordinatörü olarak ABD dâhil olmak üzere birçok ülkeyle yoğun diplomatik temas içinde olduğunu kaydetti.

“Önümüzdeki günlerde size verecek haberlerimin olmasını ümit ediyorum.” diyen Borrell, son günlerdeki gelişmelerin yeniden masaya oturmak için diplomasiye şans tanıdığını dile getirdi.

Borrell, ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmesinin çok önemli bir karar olacağını ifade ederek, “Yürüttüğümüz diplomatik çabalar gizli olduğu için detay vermeyeceğim. Ama ben makul derecede iyimserim. İşe yaramazsa ne olacağını göreceğiz.” dedi.

“İRAN KONUSUNDA ABD İLE ÇALIŞMALIYIZ”

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’ın da video konferansla katıldığını hatırlatan Borrell, bunun AB ile ABD’nin yeni yönetimi arasındaki ilk resmi üst düzey temas olduğunu aktardı.

Borrell, “ABD ile özellikle yakın çevremizdeki mevcut gerilim ve çatışmalara eğilmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu kritik dönemeçte, İran konusunda birlikte çalışmalıyız. Bu birlikte çalışmanın gelecek günlerde veya haftalarda sonuç vermesini bekliyoruz.” diye konuştu.

“YAPTIRIMLARLA MYANMAR ORDUSUNU HEDEF ALACAĞIZ”

Myanmar’da ordunun şubat başında yaptığı darbeyi ve barışçıl gösterilere yönelik şiddeti kınayan Borrell, “Bunlara karşılık olarak bugün bakanlarla hedefe yönelik bir dizi tedbir kararlaştırdık. Yaptırım uygulanması için siyasi mutabakata vardık.” ifadesini kullandı.

Myanmar’a yönelik ticari yaptırımların düşünülüp düşünülmediği sorulan Borrell, Myanmar ile AB arasında Myanmar’ın silah ve mühimmat haricindeki ihracatının AB’ye gümrüksüz erişimini öngören ticaret sisteminin askıya alınması fikrine karşı olduğunu söyledi.

Borrell, böyle bir durumda Myanmar ordusunun değil halkın olumsuz etkileneceğini, çok sayıda kişinin işsiz kalacağını belirterek, “Bunu yapmayacağız. Biz, orduyu ve ordunun ekonomik çıkarlarını hedef alacağız. Bazı ülkelerde ordular savunma dışında işler yapıyor. Ordular, ülke ekonomisinin önemli bir bölümünü yönetebiliyor. Yaptırımlarımızı bunları etkilemek için kullanmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.