Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, telefonda görüştüğü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye, İran ile küresel güçler arasındaki nükleer anlaşmanın sürdürülebilmesi için diplomasiye alan açılmasının şu aşamada hayati önem taşıdığını söyledi.

Michel ile Ruhani arasındaki telefon görüşmesi hakkında AB Konseyinden yapılan açıklamaya göre, iki lider nükleer anlaşma olarak bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) hakkında görüş alışverişi yaptı.

AB’nin anlaşmanın tam olarak uygulanmasına önem verdiğini vurgulayan Michel, İran’ın anlaşmadaki taahhütlerinden vazgeçmesinin endişe verici olduğunu belirtti.

Michel, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile iş birliğinin önemine işaret ederek, “olumlu adımlarla desteklenen diplomasi alanını korumanın şu aşamada hayati önem taşıdığını” vurguladı.

AB tarafı olarak anlaşmanın tam uygulanması ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) anlaşmaya dönmesi için çaba göstermeye devam edeceklerini aktaran Michel, küresel barış ve ekonomik kalkınmanın çok taraflı eylemlerle mümkün olabileceğini söyledi.