Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, “Hem Brüksel’de hem de üye devletlerde aşı siparişi verirken hatalar yapıldığı doğrudur.” ifadesini kullandı.

Timmermans, Alman Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, bir süredir kendilerine yöneltilen, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşılarının hem geç hem de yetersiz sayıda sipariş edildiği yönündeki eleştirileri değerlendirdi.

Timmermans, vatandaşların, aşının olabildiğince çabuk temin edilmesini istemelerini anlayışla karşıladıklarını belirterek, “AB olarak, ortak değerlerimiz temelinde hareket etmezsek ve aşıyı yalnızca en zenginler karşılayabilirse, bu sadece yoksul ülkeler için değil, herkes için bir sorun olurdu.” değerlendirmesinde bulundu.

Salgının sona ermesinin ardından bir durum değerlendirmesi yapmaya hazır olduklarını kaydeden Timmermans, “Ancak mevcut durumda, tüm Avrupa’nın aşıyı temin etmesi en önemli konu. Normal hayatımıza geri dönmenin ön koşulu budur. Benim için bu, ailemi tekrar ziyaret edip torunuma sarılabileceğim anlamına geliyor. Milyonlarca Avrupalı ​​da aynı şekilde düşünüyor.” açıklamasında bulundu.

AB üyesi bazı ülkeler, AB’yi, Covid-19 aşılarını hem geç hem de yetersiz sayıda sipariş etmekle eleştiriyor.