Avrupa Birliği (AB), Libya Başkanlık Konseyi Başkanı ve üyeleri ile Başbakan’ın seçilmesini memnuniyetle karşıladığını ve yeni geçici yönetim ile çalışmaya hazır olduğunu bildirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB Konseyi adına yaptığı açıklamada, AB’nin ve üye ülkelerin Libya’da geçici yürütme makamı üzerindeki mutabakatı Berlin Süreci’nin önemli bir kilometre taşı olarak değerlendirdiğini belirtti.

Borrell, Libya Siyasi Diyalog Forumu’ndaki (LSDF) oylama sonucunda, ülkede 24 Aralık 2021’de gerçekleştirilmesi öngörülen seçimlere kadar görev yapacak Başkanlık Konseyi Başkanlığına seçilen Muhammed el Menfi’ye ve Başbakanlığa seçilen Abdulhamit Dubeybe ile çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.

Ulusal uzlaşı ve ülkenin birliği için çalışacak yeni ve kapsayıcı bir hükümetin kurulmasına yönelik ihtiyacı vurgulayan Borrell, Berlin Konferansı’ndan beri Libya’nın barış ve istikrar yolunda büyük ilerleme kaydettiğini vurguladı.

Borrell, Libya’daki tüm paydaşları ve uluslararası camiayı ülkenin istikrarı için geçici yürütme makamını desteklemeye çağırarak, “AB, bu kapsamda, bunu bozabilecek olanlara karşı yaptırım aracını elinde bulundurduğunu hatırlatmaktadır.” ifadesine yer verdi.

AB’nin Libya’yı seçimlere götürecek süreci desteklemeye hazır olduğunu da aktaran Borrell, “AB bunun yanı sıra ateşkes anlaşmasının etkili uygulaması, Birleşmiş Milletler (BM) silah ambargosuna uyulması, tüm yabancı savaşçıların ve paralı askerlerin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı uyarınca çekilmesinin önemini vurgulamaktadır. Yabancı askeri müdahaleler kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.