Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde Rusya’ya karşı finans, enerji, ulaşım, ihracat kontrolü ve finansmanı, vize politikası ile kişilere yönelik olmak üzere ek yaptırımların kabul edildiği duyuruldu.

AB liderlerinin Brüksel’de Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonu gündemiyle toplandığı olağanüstü zirvenin sonuç bildirisine göre, Moskova yönetiminin saldırıları güçlü biçimde kınandı.

Liderler, Ukrayna’da meydana gelecek zararın ve can kayıplarının sorumluluğunun tümüyle Rusya’ya ait olduğunu vurgularken, Rusya’ya tüm askeri eylemlerini durdurma ve tüm kuvvetlerini koşulsuz geri çekme çağrısı yaptı.

Rusya’ya karşı finans, enerji, ulaşım, ihracat kontrolü ve finansmanı, vize politikası ile kişilere yönelik olmak üzere ek yaptırımları kabul eden liderler, ayrıca yaptırım listesini oluşturma yöntemini de değiştirdi.

Tüm ülkelere ayrılıkçı sözde yönetimleri tanımama çağrısı yapan liderler, Gürcistan ve Moldova’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılıklarını yineledi.

Liderler, zirvenin sonuç bildirisinde AB Konseyi’nin konuyu takip edeceğini ve başka yaptırımlar için hazırlıklı olmayı sürdüreceğini belirterek, AB Komisyonu’nu enerji de dâhil olmak üzere beklenmedik durumlar için tedbirleri ortaya koymaya davet etti.

AB liderleri ayrıca Belarus’un da askeri müdahaledeki dahlini kınadı ve Minsk yönetimini de içerecek bireysel ve ekonomik yaptırımlar için hazırlıkları başlatma kararı aldı.