Avrupa Birliği (AB), Mali’de geçiş hükümetinin Başbakanı Choguel Maiga’nın da aralarında bulunduğu cunta yönetiminden 5 kişiye yaptırım kararı aldı.

AB Konseyi, 13 Aralık 2021’de alınan karar ve Mali’deki son gelişmelerin ardından yaptırım uygulanacak kişilerin kimler olduğunu duyurdu. Bu kişiler, Mali’de siyasi geçişin engellenmesinden sorumlu tutuldu.

Yaptırım uygulanacak kişiler arasında Mayıs 2021’deki askeri darbenin ardından kurulan geçiş hükümetinin Başbakanı Maiga da bulunuyor. Diğer kişiler ise askeri cunta lideri Albay Assimi Goita’nın yakın çevresindekilerden oluşuyor. Bu isimlerin Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Albay Malick Diaw, Uzlaşı Bakanı İsmael Wague, Yeniden İnşa Bakanı İbrahim İkassa Maiga ve Ulusal Geçiş Konseyi üyesi Adama Ben Diarra olduğu açıklandı.

Bu kişilere AB’ye seyahat yasağı uygulanacak. Ayrıca AB ülkelerinin vatandaşları ve şirketleri doğrudan veya dolaylı olarak bu kişilere fon sağlayamayacak.

9 AYDA İKİ DARBE

62 yıllık tarihinde 5 kez darbe yaşayan Mali’de, Albay Assimi Goita’nın liderliğindeki askeri cunta, 18 Ağustos 2020’de Devlet Başkanı İbrahim Boubacar Keita’yı devirdikten sonra Ulusal Geçiş Konseyi’ni kurmuştu.

Albay Goita, kendi kontrolünde kurulan Konsey’de usullere uygun kabine değişikliği yapılmadığını gerekçe göstererek, 24 Mayıs 2021’de tekrar darbe yapmıştı. Goita, 7 Haziran 2021’de cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmişti.