Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya’ya yönelik daha fazla ekonomik yaptırım uygulanacağını kaydetti.

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Blinken, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss, Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly’nin yanı sıra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katılımıyla Brüksel’de bir araya geldi. Toplantıya, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba da video konferansla bağlandı.

Toplantı bitiminde basına açıklama yapan Borrell, ABD ve AB ülkelerinin Rusya’ya karşı birlikte şimdiye kadar kabul edilen en geniş kapsamlı yaptırım paketini uygulamaya koyduklarını anlattı.

Bu aşamada Rusya’ya yönelik yaptırımların tam olarak uygulandığından emin olmaları gerektiğine dikkati çeken Borrell, yaptırımlardaki boşlukları kapatarak “Rus savaş makinesine” zarar vermek istediklerini ifade etti.

Borrell, bakanların gelecek günlerde hangi yeni yaptırımların uygulanabileceğini değerlendirdiklerine işaret ederek, “SWIFT’ten engellenecek Rus bankalarının sayısını artırabiliriz ancak henüz bu konu hakkında bir karar almadık.” dedi.

Teknik organlardan, daha fazla Rus bankasının incelenmesini istediklerini belirten Borrell, “Bakalım göreceğiz. Banka sayısı artırabiliriz, finansal yaptırımları derinleştirebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Borrell, daha önce alınan yaptırım kararların sonuçlarının değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, bugün Rusya’nın yabancılara ödemesi gereken 29 milyar dolarlık faiz ödemesini yapamadığını vurguladı.

Bunun Rusya Merkez Bankasının rezervlerini bloke etme kararı sonucunda olduğunu aktaran Borrell, “Evet daha fazla yaptırım olacak ama henüz karar almadık.” değerlendirmesini yaptı.