Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın Donetsk ve Lugansk’ın bağımsızlıklarını tanıma kararı almasına cevaben hazırlanan yaptırım paketini kabul etti. Listede 351 Duma milletvekili ile 27 tüzel ve özel kişiye yer verildiği görüldü.

AB’den yapılan açıklamada, “AB Konseyi, bugün, Rusya’nın hükümet kontrolünde olmayan Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerini tanıma kararına ve sonrasında alınan oraya asker gönderme kararına cevaben bir önlem paketi kabul etti.” denildi.

351 Duma milletvekili ile 27 üst düzey kişi ve kuruma yaptırım kararı alındığını belirten AB, listede kişi ve kurumların önümüzdeki saatlerde açıklanacağını kaydetti.

“AB, ihtiyaç halinde daha geniş kapsamlı siyasi ve ekonomik yaptırımları hızla uygulamaya hazırdır ve Ukrayna’nın uluslararası kabul görmüş sınırları içinde bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğini ve bağlılığını yineler.” diye devam eden açıklamada, Rusya’ya Donbass’taki cumhuriyetleri tanıma kararını gözden geçirme çağrısı yapıldı.

AB Konseyi’nin Rusya’nın, Rus hükümetinin ve Merkez Bankasının finanse edilmesiyle ilgili sektörel bir yasak uygulamaya karar verdiğinin belirtildiği açıklamada, “AB, Rus devleti ve hükümetinin AB’nin sermaye ile finans piyasalarına ve hizmetlerine erişim kabiliyetini kısıtlayarak, tırmandırıcı ve agresif politikaların finansmanını sınırlamayı hedefliyor.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Sputnik Türkiye