China Daily / Zhang Zhouxiang

Makao Özel İdari Bölgesi hükümeti geçen hafta cumartesi günü, yaklaşan Yasama Meclisi (LA) seçimleri için bazı adayları kabul etmemesiyle ilgili yapılan temyiz başvurusunu reddettiği için Makao Nihai Temyiz Mahkemesi’ne desteğini bildirdi. 

Bu adım bölge sakinleri ve sosyal ağlardaki medya kuruluşları tarafından sıcak karşılandı. Ancak Avrupa Birliği (AB) yaptığı açıklamada, Makao Nihai Temyiz Mahkemesi’nin kararının “Temel Hukuka aykırı düştüğünü, demokratik tartışmaları engellediğini” iddia ederek, Makao için “özgürlük” çağrısında bulundu.  

Makao Özel İdari Bölgesi Temel Hukuku hakkında en ufak bilgi sahibi olan bir kimsenin, tüm LA üyeleri ile hükümet yetkililerinin ülkeye ve Makao Özel İdari Bölgesi’ne bağlılık yemini etmesi gerektiğini görecektir. LA seçim yasası açıkça ve belirsiz olmayacak şekilde, ana karaya ve kente sadakatsizlik gösteren herhangi bir adayı elemesi için seçim komitesine yetki vermiştir. 

Bu yüzden Makao Özel İdari Bölgesi mahkemesi ve seçim komitesinin aldığı karar kendi yetkileri kapsamındadır. Dahası, AB dâhil her egemen ülkenin kendi iç işleri konusudur. AB egemen bir ülke olmamasına rağmen, seçimler için adayları eleyebiliyor. Öyleyse aynı şeyi yaptığı için niçin Makao Özel İdari Bölgesi’ni suçluyor?

Gerçek şu ki, bazı AB siyasetçileri Çin’de ne olursa olsun sorun çıkarmaya her zaman hazırlar. Daha önce Hong Kong’a odaklandılar ve artık oraya daha fazla müdahale edemeyeceklerini anlayınca dikkatlerini Makao’ya çevirdiler ve kendi siyasi ön yargılarını Makao’ya sokmak için bir boşluk bulma girişiminde bulunuyor. Onlar Hong Kong’da olduğu gibi Makao’da da başarısız olacaklar. Onların kendi sorunlarına bakma ve Çin kentlerinde var olmayan sorunları aramama zamanı geldi.