Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) PKK/PYD’ye desteğinin devam ettiğini belirten Özçelik, “Bu konuda kararlılar. Her fırsatta da bunu ilan ediyorlar. Nitekim ABD, 2022 bütçeleri için çalışmaya başladı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2022 savunma harcamaları için 715 milyar dolar istedi. Bunun içinde PKK/PYD için önemli bir miktar yer alıyor. ‘DEAŞ ile Mücadele Eğit-Donat Programı’ için 522 milyon dolar fon talep ediliyor. Ayrıca PKK/PYD’ye çeşitli kaynaklardan örtülü destek de devam ediyor. Bütün bunları toplarsak çok ciddi bir rakam karşımıza çıkıyor.” dedi.

PENTAGON BÜTÇESİNDE ÇİN AYRINTISI

Pentagon bütçesinde Çin ayrıntısının da önemli olduğunu söyleyen Özçelik, “Bütçe talebinde en dikkat çekici konulardan biri ‘yaklaşan tehdit olarak’ Çin’e karşı askeri yatırım yapılması. Çin’in çok hızlı adımlarla stratejik ve konvansiyonel gücünü geliştirdiğine vurgu yapılan belgede, ABD’nin zayıf kalmaması için önlem alınmasını isteniyor. Çin ile mücadele kapsamında bütçede Pasifik Caydırıcılık Fonu için 5,1 milyar dolar talep edildi. Yani ABD’nin Çin’den ne kadar korktuğunun göstergesi.” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN YUNANİSTAN ZİYARETİ

Türkiye ile Yunanistan arasındaki son gelişmeleri de ele alan İsmet Özçelik, “İki ülke arasındaki ilişkiler bilindiği üzere çok gergindi. ABD bunu fırsat çevirdi ve Yunanistan’da çok sayıda üs oluşturdu. Hepsinde hedef hem Türkiye hem de Rusya’ydı. Daha sonra Avrupa Birliği’nin (AB) devreye girmesiyle iki ülke arasındaki ilişkilerin yumuşaması için çalışmalar başlatılmıştı. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias Türkiye’ye gelmişti. Şimdi de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Yunanistan’a gitti. Çavuşoğlu, Yunanistan ziyaretinin ilk mesajını ‘Pozitif gündem ile geldik’ diye verdi. Çavuşoğlu’nun Yunanistan ziyaretine Batı Trakya ile başlaması Yunanistan basınında ‘ziyaret öncesi gerginlik’ olarak yorumlandı. Çavuşoğlu sosyal medya mesajında ‘Türk azınlık’ kelimesini kullandı. Yunanlılar buna karşı çıkıyor ve ‘Müslüman azınlık’ ifadesini kullanıyorlar. Ziyaret gergin başladı, bugün neler olacak? Bunu da hep birlikte izleyeceğiz.’ açıklamasında bulundu.

SURİYELİ MİLLETVEKİLİNDEN TÜRKİYE’YE ÇAĞRI

Gazeteci İsmet Özçelik, Suriye’de Cumhurbaşkanlığı seçiminin tamamlandığını söyleyerek seçim sonrası gelişmeleri değerlendirdi.

Özçelik, şunları kaydetti:

“Suriye önemli bir merhaleyi de atlatmış oldu. Seçimlerde öyle çok büyük olayların çıkmaması, insanların düğüne gider gibi sandık başına gitmesi dikkat çekti. Sandıklar açılırken de müthiş bir sevinç ve öz güven yaşandı.

Suriye BAAS Partisi Milletvekili ve Arap Öğrenci Birliği Başkanı Nidal Ammar, Suriye’deki tüm terör örgütlerini temizleyeceklerini vurgulayarak, emperyalizmle mücadelede bölge ülkeleriyle ABD piyonlarına karşı ittifaka hazır olduklarını söyledi. Ammar, seçimden sonra Ulusal Kanal’a konuk oldu. Burada yaptığı açıklamada, ‘Suriye halkı seçimlerle birlikte Batı’ya net bir mesaj gönderdi. Halkın iradesinin tüm baskılardan, tüm ambargolardan daha büyük olduğunu hissettirdi.’ ifadelerini kullandı. Yeni dönemde Suriye’nin inşasına odaklanacaklarını belirten Ammar, ülke dışındaki tüm Suriyelileri evlerine dönmeye davet etti. Ammar, Türkiye’ye de bir mesaj göndererek ‘IŞİD, El Nusra ve PKK gibi Amerikan taşeronlarını temizleyeceğiz. Bu savaşta, Amerikan emperyalizmine ve İsrail siyonizmine karşı savaşan tüm kuvvetler bizim doğal müttefikimizdir. Bu mücadelede bölge ülkeleriyle ittifaka hazırız. Tek koşulumuz ortak hareket etmektir.’ dedi. Yani Ammar, ABD piyonlarına karcı mücadelede bir anlamda Türkiye’yi birlikte tavır almayı, birlikte savaşmaya çağırmış oldu ki bu son derece önemli.”

AB’NİN WASHINGTON’A GÖNDERDİĞİ ORTAK BİLDİRİ TASLAĞI

ABD ile AB arasındaki yaşanan yeni gelişmelere de değinen Özçelik, “Bloomberg haber ajansı, AB’nin, onayı için Washington’a gönderdiği ortak bildiri taslağının ‘Rusya’ya karşı koymak için güçleri birleştirme’ çağrısı yapıldığını iddia etti. Bloomberg’e göre, haziran ortasında gerçekleştirilecek AB-ABD zirvesi sonucunda kabul edilecek ortak bildirinin taslağında şu ifadelere yer verildi: ‘Rusya’ya prensip olarak yaklaşımımızda fikir birliği içindeyiz: bu ülkenin negatif davranış modeli ile kötü niyetli eylemlerine kararlı bir biçimde yanıt veriyor olacağız.’

Brüksel tarafından hazırlanıp onayı için Washington’a iletildiği belirtilen taslak bildiride ayrıca, ‘Çin’in benzer eylemleri neticesinde ortaya çıkabilecek sorunlar karşısında da danışma ve iş birliği içinde olunması’ çağrısı yapılıyor. Bildiri taslağında, AB ile ABD’nin, ‘uluslararası kurallara dayanan dünya düzenine bağlılıklarını’ teyit ettikleri ve ‘daha demokratik, adil ve güvenli bir dünya için iş birliğini çeşitli kurumlar üstünden güçlendirecekleri’ gibi ifadeler yer alıyor.

AB’nin taslağında ‘Çin ve Rusya’ya karşı ortak tutumun önerilmesi’ hayata geçebilir mi? ya da bu ne kadar gerçekçi olacaktır? Düşünmek ve bu bilgiyi teyit etmek lazım. AB-ABD zirvesi 15 Haziran’da Brüksel’de düzenlenecek. Söz konusu zirvenin hemen ardından 16 Haziran’da Biden ile Putin ilk buluşmasını gerçekleştirecek. Bütün bunları bu olaylar içinde değerlendirmek gerekiyor.” dedi.