Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, 27 üyeli birliğe katılım için ilk adım sayılan “ankete” Ukrayna’nın verdiği cevaplarla ilgili görüşünü haziranda sunmayı hedefliyor.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle video konferans görüşmesi yaptı.

Von der Leyen, sosyal medyadaki açıklamasında, dün G7 ülkelerinin liderleriyle Ukrayna konusunda yaptıkları toplantının sonuçları hakkında Zelenskiy ile görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Görüşmede, Ukrayna’nın AB yolundaki sürecini de ele aldıklarını aktaran von der Leyen, “Ukrayna’dan AB üyelik anketinin cevaplarını almayı sabırsızlıkla bekliyorum. AB Komisyonu, görüşünü haziran ayında vermeyi hedefliyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın askeri operasyonu sonrasında Ukrayna yönetimi, en kısa sürede AB üyesi olmayı istediğini açıklamıştı. AB tarafından da Ukrayna’nın üyeliği konusunda sıcak mesajlar verilmişti.

Bir ülkenin AB üyelik sürecinde ilk adımlardan sayılan anket adı verilen belgeyi tamamlaması ve AB Komisyonu’na sunması gerekiyor. Komisyon da bu belgeyle ilgili görüşünü ve tavsiyesini AB üyesi ülkelerle paylaşıyor.