Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelerde bugüne kadar yetişkin nüfusun yüzde 46’sına en az bir doz Covid-19 aşısı uygulandı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısını uygulamaya bu yılın başında başlayan Avrupa Birliği’nde (AB) bugüne kadar yetişkin nüfusun yüzde 46’sına en az bir doz Covid-19 aşısı uygulandı.

Aşılamaların başladığı yılbaşından itibaren ilk 3 ay, bazı üye ülkeler tarafından yavaş hareket etmekle eleştirilen AB yönetimi, bugüne kadar opsiyonlar dâhil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 2,4 milyar, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson & Johnson ile 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı için sözleşme imzaladı.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) bugüne kadar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson firmaları tarafından üretilen aşılara onay verdi.

Aşılamaların bahar aylarında hız kazanmaya başladığı AB’de, temmuzda yetişkin nüfusun yüzde 70’inin en az bir doz aşıyı almış olması hedefleniyor.

AB ülkelerine yılın ilk çeyreğinde 106 milyon doz aşı ulaşırken, ikinci çeyrekte 413 milyon doz, üçüncü çeyrekte 529 milyon doz, dördüncü çeyrekte ise 452 milyon doz aşı tedarik edilmesi öngörülüyor.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 25 Mayıs’ta sosyal medya hesabından, bu hafta yaklaşık 450 milyon nüfusa sahip AB’deki yetişkin nüfusun yarısına ilk doz aşıların yapılmış olacağı bilgisini paylaştı.

Von der Leyen, “Şimdiye kadar 300 milyon doz aşı tedarik edildi. 245 milyon doz aşı uygulandı. AB yetişkin nüfusunun yüzde 46’sına en az bir doz aşı yapıldı.” ifadelerini kullandı.