Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonlarının doğurduğu sonuçları ele alarak ortak duruş sergiledikleri bir bildiri yayınladı.

AB ve ABD tarafından, ABD Başkanı Joe Biden’ın da katıldığı AB Liderler Zirvesi’nde kabul edilen ortak bildiriye göre, liderler Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonlarını ele aldı.

Rusya ve Belarus’a ekonomik maliyetler yüklemeye yönelik süregelen çabalarının yanı sıra ek önlemler almaya ve yaptırımları aşma girişimlerini durdurmaya hazır olduklarında hemfikir olan liderler, mültecilere ev sahipliği yapan komşu ülkeler de dâhil olmak üzere insani yardım sağlamaya devam etmeyi taahhüt etti.

Liderler, enerjide Rusya’ya bağımlılığı azaltmak, temiz enerjiye geçişi hızlandırmak ve dünya çapında gelişen gıda güvenliği ihtiyaçlarına cevap vermek için iş birliği yapmaya karar verdi.

Liderler ayrıca Ukrayna, Moldova ve Doğu ortaklığı bölgesinde demokrasiyi güçlendirmenin önemi konusunda da fikir birliğine varırken, transatlantik güvenlik ve savunmayı geliştirmenin önemini vurguladı.