Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya ziyareti nedeniyle eleştirilen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e güvendiğini bildirdi.

Michel’in sözcüsü Barend Leyts, gazetecilere, Michel’in Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal ile görüşmesi hakkında bilgi verirken, Borrel’in geçen haftaki Rusya ziyaretine değindi.

Borrell’in ziyaretinde AB-Rusya ilişkilerini ele aldığını ve Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın serbest bırakılması için çağrıda bulunduğunu hatırlatan Leyts, “Yüksek Temsilci’nin ziyareti sırasındaki Rus saldırgan tutumu, iş birliğinin karşılıklı ve küresel çıkarlara hizmet edeceği alanlarda bile Rusya’nın diyalog ile ilgilenmediğini göstermiştir.” ifadesini kullandı.

Michel’in 3 AB ülkesinin diplomatının Rusya’dan sınır dışı edilmesini kınadığını hatırlatan Leyts, “AB’nin gözü korkutulamaz. Charles Michel, Yüksek Temsilci Josep Borell’e güvenini bildirmektedir. Michel, AB-Rusya ilişkilerini AB Konseyi’nin gündemine getirme niyetindedir.” diye konuştu.

Leyts ayrıca, Ukrayna Başbakanı Şmıgal’ın bugünkü Brüksel ziyareti sonrasında Michel’in martta Ukrayna ve Gürcistan’a gitme niyetinde olduğunu, ziyaretlerde AB’nin bu ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliğine olan desteğini vurgulayacağını aktardı.

BORRELL’İN İSTİFASI İSTENMİŞTİ

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) 73 milletvekili, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’e mektup yazarak, Borrell’in geçen haftaki Rusya ziyaretinde “küçük düşürücü” gelişmeler karşısında AB’nin çıkarlarını savunamadığı için istifa etmesini istemişti.