Bu hafta video konferans yoluyla gerçekleşecek Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nde Türkiye ile ilişkiler de öne çıkan gündem maddeleri arasında yer alacak.

Bloomberg’in konuya dair edindiği taslağa göre, AB liderleri Doğu Akdeniz’de azalan gerilim, Türkiye’nin buradaki faaliyetlerine ara vermesi, Yunanistan ile devam eden istikşafi görüşmeler ve BM’nin himayesinde Kıbrıs sorununun ele alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirecek.

Yine taslak metne göre, video konferansta liderler Doğu Akdeniz’de AB’nin stratejik çıkarlarının güvenli bir ortamda korunması ve Türkiye ile ilişkilerde iki tarafın da çıkarını gözeten yapıcı iş birliği ele alınacak.

Son dönemdeki pozitif dinamikleri daha da güçlendirmek adına Türkiye ile iş birliğini artırmaya yönelik olarak, ortak çıkarların olduğu alanlarda yeni kararlar alınacak.

Türkiye ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, toplum düzeyinde iş birliğinin güçlendirilmesi gibi konular da zirvede ele alınacak başlıca konular arasında.

Zirvede Türkiye, Ürdün ve Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin finansmanının devam etmesi için finansal bir çerçeve önerisi sunma planı da olduğu belirtildi.

Bloomberg’in edindiği taslağa göre Doğu Akdeniz’de gerilimin yeniden tırmanması halinde liderler, yaptırımlar da dâhil çeşitli önlemleri değerlendirebilir.

AB Türkiye ile düzelen ilişkiler nedeniyle TPAO’nun üst düzey yöneticilerine uygulamayı planladığı yaptırımları durdurmuştu.

Kaynak: www.bloomberght.com