Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Başkan Joe Biden yönetiminin 11 Afrika ülkesine yönelik yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşı desteğini artıracağı ve Omicron varyantının yaygın olarak görüldüğü Sahra Altı Afrika ülkelerinin öncelikli olacağı bildirildi.

Washington Post gazetesinin resmi belgelere dayandırdığı haberine göre Biden yönetimi, 11 Afrika ülkesine yönelik aşı desteğini 250 milyon dolar daha artıracak.

Söz konusu destek ile Covid-19’u tüm dünyada bitirerek Amerikan halkını ve tüm dünyayı korumayı amaçladığını kaydeden yönetim, Sahra Altı Afrika bölgesini öncelik edinecek.

Buna göre Omiron varyantının yaygın olarak görüldüğü ülkelerin de aralarında bulunduğu Angola, Fildişi Sahilleri, Esvatini, Gana, Lesotho, Nijerya, Senegal, Güney Afrika, Tanzanya, Uganda ve Zambiya en yoğun yardımları alacak.

Söz konusu ülkelerde Covid-19’a karşı aşılanma oranlarının yüzde 40 seviyesinde olduğuna işaret edilen belgede, bu ülkelere personel, teknik yardım ve diplomatik alanda iletişim yardımı da yapılacağı aktarıldı.