Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’nin koronavirüsle mücadelede kullanılan aşıların ihracatının önünü açmaya hazırlandığını kaydeden Ediz Tiyanşan, ABD’den haziran ayından itibaren 80 milyon aşının artık yurt dışına gönderilmeye başlanacağını söyledi.

ABD’de üretilen aşıların ihraç edilmesinin dünya için önemli bir gelişme olduğunu aktaran Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD, koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler arasında. Yarım milyonu aşkın insan hayatını kaybetti ve bir dönem salgının merkez üssüydü. Özellikle de eski Başkan Trump’ın son dönemleri oldukça zorlu geçmişti.

Biden’ın göreve gelmesinden sonra, seçim vaatlerinin de ivmesiyle aşılama ciddi bir hız kazandı ve aşılanmanın ABD’de çok yaygın olduğunu gördük. Yetişkinlerin büyük bir kısmı aşılarını yaptırdı. Artık randevu alma zorunluluğu bile kalktı, isteyen her yetişkin istediği sağlık merkezinde aşıyı ücretsiz bir biçimde oluyor. ABD’de yetişkinlerin neredeyse yüzde 25’i aşıya çekimser bakıyor, burada da bir endişe var.

ÜLKELERE, SİYASİ ÇIKARLARA GÖRE Mİ ÖNCELİK VERİLECEK?

İhraç edilecek 20 milyon doz aşıyı Moderna, Pfizer-Biontech ve Johnson&Jonhson aşıları oluşturuyor. Her ne kadar ABD’de kullanımına onay çıkmamış olsa da 60 milyon doz da AstraZeneca aşısını içereceğini anlıyoruz. Şu an henüz hangi ülkelere gönderileceği net değil ancak artık bunun ABD’nin bir dış diplomasi hamlesi haline geleceğini görmek mümkün. Biden yaptığı açıklamada, ‘pandemi sona ermeden hiçbirimiz yeterince güvende değiliz.’ dedi.

Pek çok ülke şu anda gerek Çin’den gerek Rusya’dan aşı almak için yarışıyor. ABD tam olarak bunu belirtmese de bunu bir ‘kamu diplomasisi’ adı altında da yapacaklar gibi görünüyor. Bunu yeterli bulmayanlar oldu. Aktivistlerden biri 80 milyon aşının bağışlanmasına, ufak bir yara bandı benzetmesi yaptı. Tabii ki merak edilen ilk olarak hangi ülkelere öncelik verilecek? Acaba siyasi çıkarların öncelikli geldiği ülkeler mi olacak? En çok ihtiyacı olan ülkeler mi olacak? Bu sorular sorulmaya devam ediyor. ABD, koronavirüsle mücadeleyi domestik bir operasyondan küresel bir operasyona çevirmeye hazırlanıyor.”