Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Münih Güvenlik Konferansı’na katılarak ilk defa uluslararası kamuoyunun karşısına çıktığını belirten İsmet Özçelik, “Pandemi nedeniyle video konferans yoluyla yapılan toplantıda Biden’ın verdiği en önemli mesaj ‘Amerika geri döndü’ oldu.  ABD dâhil olmak üzere pek çok yerde demokratik ilerlemenin saldırı altında olduğunu vurgulayan Biden, ‘Demokrasinin insanlara hazmet edebildiğini göstermeliyiz.’ ifadelerini kullandı. Biden Avrupa liderlerine de ‘Geçen birkaç gergin yılın transatlantik ilişkilerimizi test ettiğini biliyorum. Ancak Avrupa ile yeniden birlikteliğe kararlıyız.’ mesajı verdi. Biden’ın sözleri ‘Önce Amerika’ ilkesinden uluslararası ittifaklara öncelik veren bir ABD’nin sinyali olarak değerlendirildi. Ancak ABD ile Avrupa arasındaki sorunlar ve çıkar çatışmaları o kadar büyük ki, bunun nasıl sağlanacağı bilinmiyor. Bu durum pandemi ile birlikte daha da sıkıntılı bir hale dönüştü. Avrupa’nın birinci ticaret partneri ABD iken şimdi Çin oldu. Önümüzdeki dönemde de ABD’nin yerini yavaş yavaş Çin daha geniş şekilde alacak gözüküyor. Öte yandan Biden konuşmasında Çin ile Rusya konusuna özel önem verdi. Rusya’nın, ABD ve başka yerlerde demokrasiyi istikrarsızlaştırmaya ve baltalamaya çalıştığını iddia eden Biden müttefiklerine birliktelik çağrısı yaptı. Çin’i de ABD’nin müttefikleri ile birlikte ortak bir sorun olarak değerlendiren Biden, ‘Çin hükümetinin uluslararası ekonomik siteminin temellerini bozan baskılarına karşılık vermeliyiz.’ ifadelerini kullandı. Tabii bu nasıl olacak? Belli değil.” diye konuştu.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN LİBYA’YA İLİŞKİN GİZLİ RAPORU BASINA SIZDI

Bileşmiş Milletler’in (BM) Libya’ya ilişkin gizli raporunun basına sızdığına dikkat çeken Özçelik, “Bu rapor ABD’nin BM’nin Libya’ya ilişkin silah ambargosun deldiğini net bir şekilde gösteriyor. New York Times’da yayınlanan makalede eski başkan Trump’ın yakın müttefiki ve özel güvenlik şirketi Blackwater’ın kurucusu Erik Dean Prince’ın Libya’ya silah ambargosu olmasına rağmen silah sevkiyatının yapıldığı yazıldı. New York Times’ın eline geçen gizli bir BM raporuna göre Prince, savaşın en şiddetli olduğu 2019’da Doğu Libya’ya atak helikopteri, atak botları ve siber savaş kabiliyetleri olan yabancı paralı askerleri nasıl konuşlandığını ortaya koyuyor. Raporda Prince’ın 2019 BM tarafından Libya hükümetini devirmek üzere Hafter’e yardım ettiği asker ve silah gücü gönderdiği çok açık bir şekilde ifade edilmiş. ABD’yi sıkıntıya sokabilecek olay da şu; bu silahlar Ürdün’den temin edilmiş. Bu silahların menşei ise ABD. Ürdün’den Amerikan silahları alınıp Libya’ya gönderilmiş. Fakat ABD ile Ürdün arasında yapılan anlaşmada Ürdün, ABD silahlarını bir başkasına satabilmek için ABD’den izin alması gerekiyor. Yani bu satış ABD’nin iznine bağlı. Bu yapıldığına göre ABD, Ürdün’e izin vermiş. Yani ABD açıkça BM kararlarını çiğnemiş.” dedi.

“TÜRKİYE S-400 KONUSUNDA KARARLI”

Gazeteci İsmet Özçelik, S-400 konusunda yeni gelişmelerin olduğunu belirterek şunları söyledi:

“ABD, S-400 konusunda Türkiye’ye sürekli baskı yapıyor.  Bu konuyu da her görüşmede masaya getiriyorlar. Öte yandan Rusya’dan yapılan açıklama ise S-400 işinin sadece burada kalmadığını ve ortak üretiminde gündemde olduğunu gösteriyor. Rusya Federal Askeri-Teknik İş Birliği Servisi Başkan Yardımcısı Aleksey Frolkin, S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye ile ortak üretim konusunu Ankara ile konuştuklarını açıkladı. Frolkin, ‘Türk partnerlerimiz ile daima temas halindeyiz, askeri-teknik iş birliğinin çeşitli alanları üstünde çalışmaya devam ediyoruz.’ dedi. Rusya’dan yapılan bu açıklamayı Biden yönetiminin nasıl bir cevap vereceği bilinmiyor ama bu da şunu gösteriyor kii Türkiye S-400 konusunda kararlı ve ABD’nin baskılarına da pek boyun eğecek gibi gözükmüyor.”