Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Covid-19 pandemisi nedeniyle Türkiye’de 29 Nisan’da başlayan tam kapanmanın bugün sona erdiğini hatırlatan Özçelik, “Şimdi kontrollü bir şekilde normalleşmeye geçiyoruz. İçişleri Bakanlığı da yeni dönemin kurallarını açıkladı. 1 Haziran’a kadar bazı yasaklar kontrollü devam edecek. Hafta içi yasaklar akşam 21.00’dan sabah 05.00’a kadar, hafta sonu ise sokağa çıkma yasağı uygulanmaya devam edecek. Yasak olmayan saatlerde şehirlerarası seyahat serbest olacak. 18 yaş altı ile aşı yaptıran 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı uygulanmayacak. Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerlerinin hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis olacak. Kademeli normalleşme döneminde gazino, taverna, birahane, nargile salonu kafeleri, sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi yerler, internet kafe, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunaparklar ve tematik parklar 1 Hazirana kadar kapalı olmaya devam edecek. Alışveriş merkezleri ise hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacak. Kamuda mesai saatleri 10.00’da başlayacak 16.00’da bitecek. 1 Haziran’dan sonra kurallar yeniden belirlenecek.” dedi.

“TÜRKİYE, FİLİSTİN’İN YANINDA”

İsrail ile Filistin arsındaki gerginliğe değinen Özçelik, “İsrail gerçekten Filistinlilere bayramı zehir eti. Doğu Kudüs, Mescid-i Aksa ve Gazze’de saldırılarını sürdürdü. 200’e yakın Filistinli yaşamını yitirdi. Bine yakın da yaralı var. Tabii bu durum çok ciddi tepkilere yol çatı. Dünyanın birçok ülkesinde Filistinliler lehine gösteriler yapıldı. Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) açıkça İsrail’in yanında saf tuttu. Ancak bu durum ABD içinde de tartışmalara yol çatı. Avrupalılar İsrail’in saldırıları kınıyor ama daha çok Filistinlilerin füze saldırısını öne çıkarıyorlar. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise ‘statünün korunması’ gibi bir ifade kullandı. Nedir bu statüko? Tartışmaya değer. Asya’da ise daha farklı tepkiler geldi. Türkiye bütün hatlarıyla Filistin’in yanında. Rusya sert bir şekilde İsrail’i kınadı. Çin Halk Cumhuriyeti’nden benzer bir tepki geldi ve Filistinlilerin yanında yer aldı. Tam egemen başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarını esas alan bağımsız Filistin devletini, Filistinlilerin haklı davasını desteklediklerini resmen ilan etti. İran da sert tepki gösterdi. Dini lider Hamaney, ‘İsrail bir ülke değil, terör üssüdür. O yüzden ona karşı savaşmak herkesin görevidir.’ açıklaması yaptı.” diye konuştu.

MUHALEFET PARTİLERİNDEN ERKEN SEÇİM ÇIKIŞI

Gazeteci İsmet Özçelik, muhalefet partilerinin erken seçimin dozunu artırdığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçimi bir anlamda başlattı. Katılığı her programda bunu öne çıkarıyor. Meral Akşener, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu da aynı tavır içinde. Hapisteki Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş sosyal medya hesabından yüksek sesle erken seçimi isteyin paylaşımı yaptı. Tüm bu gerilimler ‘Türkiye’de önümüzdeki günlerde ne olur?’ tartışmasını gündem getiriyor. Gözüken manzara şu; erken seçim konusunun birtakım uluslararası desteklerle alındığı söyleniyor. İktidar partisini devirmek için ABD’nin de desteğiyle Türkiye’nin erken seçime götürüleceği ve bu çerçevede Asya ile ilişkileri savunan iktidarın yerine Batı ile ilişkileri savunan bir iktidar getirileceği beklentisi dile getiriliyor. Şu anda erken seçim tartışması hızlı bir şekilde gündeme giriyor. Parlamenter sisteme dönüş tartışılıyor. Muhalefet partileri nasıl bir parlamenter sistem istediklerini kamuoyuna açıklayacak. Belli ki, siyaset daha da ısınacak.”