Afganistan halkı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Biden’in Kabil’in ABD’de dondurulan 7 milyar dolarının ne şekilde kullanılacağına ilişkin başkanlık kararnamesine imza atmasına tepki gösterdi.

Tolo News, Shamshad News ve Kabil Haber dâhil olmak üzere Afgan basın kuruluşlarının haberlerinde söz konusu kararname hakkında bilgi verilirken, Biden’in adımı sosyal medyada büyük tepki çekti.

Afgan bir internet kullanıcısı, “Biden’in kararnameden utanması gerekiyor.” derken, bir başka Afgan vatandaş da “Kararname, Afgan halkına yardım değil, ihanet ve düşmanlık anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Afgan halkı, ABD’nin insan haklarının en büyük düşmanı olduğunu da belirtti.

Joe Biden, imzaladığı kararnameyle Afganistan Merkez Bankası’nın dondurulmuş 7 milyar dolarının tamamının kullanıma açılmasının ve bu paranın 3,5 milyar dolarlık kısmının insani yardım olarak aktarılmasının önünü açtı.

Biden, kalan 3,5 milyar doların ise 11 Eylül kurbanlarının halen devam eden hukuki süreçleri ve tazminat talepleri için ayrılması yönünde adım attı.

Afganistan’daki geçici hükümetin sözcüsü Muhammed Naim de basına verdiği demeçte, kararname ile Afgan halkının mal varlığının “çalındığını” söyledi.