Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Afganistan’ın özellikle 11 Eylül sonrası, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından gündeme getirildiğini ve bütün hatlarıyla üzerine yüklenildiği belirten İsmet Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD için Afganistan bir fiyasko ile sonuçlanmış denilebilir ama şunu da görmek lazım. Afganistan’da yaşanan istikrasızlıkla ABD belki de Asya’da bir istikrasızlık yaratmaya çalışmıştı. Bu konuda belli sıkıntılar da yaşandı ama ABD bir şekilde bölgeyi terk ediyor.

Afganistan konusunda Rusların endişeleri artıyor. Bunu bizzat Rus yetkililer söylüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Afganistan’da durumun hızla kötüye gittiğini bildirdi. Laos’ta bulunan Lavrov yaptığı açıklamada, ‘ABD ve diğer NATO birliklerinin alelacele çekilmesi bağlamında, durumun hızla kötüye gitme eğiliminde olduğu Afganistan’da yaşananları yakından takip ediyoruz.’ dedi. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile sürekli temas halinde olduklarını aktaran Lavrov, ‘Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ndeki müttefiklerimize yönelik herhangi bir saldırganlığı önlemek için Tacikistan-Afganistan sınırındaki Rus askeri üssünü kullanmak dâhil her şeyi yapacağız.’ ifadelerini kullandı.

Afganistan’daki gelişmeleri başta Çin ve Pakistan olmak üzere diğer Asya ülkeleri de yakından takip ediyor.

ABD, Afganistan’dan çekilirken bir yandan da Tacikistan-Afganistan sınırına üs kurmak istiyor. Gelen bilgilere göre bu duruma Tacikistan biraz soğuk bakıyor.

BİLDİRİDE “SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ” VURGUSU

16’ncısı düzenlenen Suriye konulu Astana görüşmelerinin sonuç bildirisini Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Erlan Alimbayev açıkladı. Bildiride başlıklara bakarsak birincisi Suriye’nin toprak bütünlüğü geliyor. Bu önemli çünkü Suriye bölünmek isteniyor. Özellikle Suriye’nin doğusunda ABD’lilerin gerçekleştirdiği fiili bir durum var.

‘Ülke egemenliğini ve komşu ülkelerin ulusal güvenliğini tehdit eden ayrılıkçı eylemlere karşı etkileşimi sürdüreceklerdir.’ deniliyor. Bu da son derece önemli. Yani oradaki ‘ABD’nin planlarına izin vermeyeceğiz’ mesajı çıkıyor.

Suriye’nin çeşitli bölgelerinde sivil kayıplara yol açan terör faaliyetleri kınanıyor. DAEŞ’in nihai olarak ortadan kaldırılması için iş birliğine devam edilmesi konusunda mutabık kalındı. El Nusra Cephesi ve El Kaide gibi DAEŞ bağlantılı tüm kişilere, gruplara karşı iş birliği de gündeme geldi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığından da bir açıklama geldi ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ile siyasi birliğine kasteden ayrılıkçı gündemler reddedildi. Türkiye’nin bu tutumu da son derece önemli. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev de yakın gelecekte durum istikrara kavuştukça Türk ve ABD’li birliklerin Suriye’den çekileceklerini umduklarını söyledi.

TÜRKİYE KIBRIS KONUSUNDA TAVRINI NET BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYDU

Türkiye’ye birkaç konuda Avrupa’dan baskı geliyor. Bunların başında Kıbrıs ile Türkiye’deki insan hakları ve demokrasi konusu var. Türkiye, Kıbrıs konusunda tavrını net bir şekilde koydu. ‘Kıbrıs’ta artık iki devletli çözüm dışında tartışmayacağız. Bu bir zaman kaybıdır. Ucu açık görüşmeleri de artık bitirelim.’ denildi. Fakat Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve diğer sorunlar nedeniyle Avrupa’da bir hareketlilik görülüyor. Bu hareketlilikte de ‘Türkiye’nin sıkıntılarını fırsata çevirip baskıları artırıp bir şeyleri alabilir miyiz?’ mantığı var.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni ziyaret eden Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin Kıbrıs’ta iki devletli bir çözüm önerisini asla kabul etmeyeceğini söyledi. Eğer Avrupa, Kıbrıs konusunda bu tavrını sürdürürse Türkiye ile köprüleri atma anlamına geliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kayseri’de uçak bakım tesislerinde isim vermeden ABD’yi hedef alan açıklamalar yaptı. Bu da son derece önemli. Erdoğan açıklamasında ‘Ülkemiz talep ettiğinde kırk dereden su getirilen silahlar, DAEŞ ile mücadele kisvesi altında Suriye’deki teröristlere, binlerce tır ve uçak seferi ile teslim edildi. Vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz sınır ötesi harekâtlarda sözde dostlarımız bizi zaafa düşürmek için ellerinden gelen her şeyi yaptı. Terör örgütünün elebaşları, meşru bir siyasetçi gibi kırmızı halı serilerek en üst düzeyde ağırlandı. Bugün de benzer adımların atılmaya devam ettiğini görüyoruz. Ülkemize yönelik sergilenen bu ikiyüzlülükleri esefle takip ederken, kendi hazırlıklarımıza da hız veriyoruz. Kıymetli dostlarım, vatan savunmasında karşılaştığımız tüm haksızlıkları ve hukuksuzlukları kendi göbeğimizi kendimiz keserek aşmakta kararlıyız.’ ifadelerini kullandı ki, burada açıkça ABD’nin hedef alındığı çok net.”