Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

George Floyd’un hayatını kaybetmesinin üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatan Ediz Tiyanşan, anma töreninde Floyd’un ailesinin Beyaz Saray’ı ziyaret ettiğini belirtti.

FLOYD YASA TASARISI

Floyd’un polisin aşırı güç kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Floyd’un öldürülmesiyle ilgili davada polis memuru tüm suçlamalardan suçlu bulunmuştu. Şu anda cezasını almayı bekliyor, yargıç tarafından önümüzdeki aylarda açıklanacak.

Floyd’un tüm ailesinin Beyaz Saray’da konuşma yapması sembolik bir ziyaret amacıylaydı. Tüm yıl boyunca ‘Siyahların hayatları değerlidir” hareketi ciddi bir ivme kazanmıştı. ABD genelinde polisin uygulayabileceği taktikler üzerinde belli başlı kısıtlamalar yapılmıştı. Tüm eyaletleri kapsayan federal bir yasa tasarısı hazırlandı, Floyd’un ismini taşıyan. Henüz daha bu kanun Kongre’den geçmiş değil çünkü başta Cumhuriyetçi Parti olmak üzere muhalefetten tepki görüyor. Ancak ziyaret de Biden’ın bu yasayı ne kadar çok desteklediğinin göstergesi.

KORONAVİRÜS GÜNDEMİ

ABD’de çocukların aşılanmasına başlandı, hâlihazırda Pfizer aşısının 12 ile 15 yaş arasında çocuklara yapılması uygun görülmüştü. Önümüzdeki haftadan itibaren Moderna aşısının da onayı istenecek. Moderna da aşısının çocuklarda güvenli olduğunu açıkladı.

Ülke genelinde nüfusun yarıdan fazlası aşı oldu. Ülkenin üçte biri ya da dörtte biri aşıya çekingen bakıyor. Dolayısıyla aşı olmayı bekleyen önemli bir kesim çocuklardan oluşuyor. Ondan da aşılandıktan sonra ABD’nin tamamının aşılanması yolunda önemli bir hedefe erişilmiş olacak.

AFGANİSTAN’DAN ÇEKİLME

ABD askerlerinin ve müttefiklerinin beklenenden çok daha kısa bir süre içinde bölgeden çıkması söz konusu olabilir. Geçen aylarda Joe Biden’ın 11 Eylül gibi net bir gün verdiğini aktarmıştık. Fakat Pentagon’dan gelen bilgiler bu tarihin çok daha kısa bir süre içinde, bazı tahminlere göre temmuz ayı içinde bile sonuçlanabileceğinden bahsediyorlar. Pentagon yetkilileri verilmiş olan son tarihe bırakmamaya çalışıyor. En önemlisi son dakikalarda bir can kaybı yaşanmasından ve güvenlik sorunu yaşanmasından korkuyorlar. Çünkü bu olası bir çekilme tarihini daha da uzatabilecek bir gelişme olur.

ABD, yetkilileri Afganistan’dan tamamen çekilmeye hazırlanırken akıllarda cevaplanmamış sorular da var. Pentagon Afganistan’da terör unsuru olarak gördüğü kişileri nasıl takip edecek ve kontrol edecek? Bunun çok net bir bilgisi yok. Bu görevleri gerçekleştirmek için askeri unsurlar çevre ülkelerin hangisinde tam olarak konuşlandırılacak? Bunlar netleşmiş değil.

RUSYA-ABD İLİŞKİLERİ

Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği iddiasıyla ilgili Trump’ın bir bağlantısı bulunmadı ancak Rusya hâlâ ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlanıyor. ABD bu konuda rahatsız ve Biden’dan henüz ciddi bir adım görmedik. Önümüzdeki günlerde Rusya ile ABD arasında sert diplomatik ataklar görmemiz mümkün olabilir. Önümüzdeki ay Biden, Cenevre’de Putin ile yüz yüze bir araya gelecek.”