Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) gelişen ülkelere aşı yardımı sağlama taahhüdünü bir an önce yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, ABD tarafından kısa süre önce yapılan aşı açıklamasını değerlendirdi.

Açıklamada, ABD’nin dünyaya sağladığı aşıların miktarının diğer ülkelerin sağladığı aşıların toplamından fazla olduğunun ve Çin ile Rusya gibi ülkelerden farklı olarak ABD’nin hiçbir karşılık istemediğinin kaydedildiğini aktaran Zhao, “ABD’nin söz konusu açıklamasına sadece bunu söylemek isterim: Aşı salgının kontrol altına alınması ve insanların hayatlarını kurtarmak içindir, siyasi propaganda yapmak ya da siyasi amaca ulaşmak için kullanılan bir alet olmamalıdır.” dedi.

Zhao, Çin’in öteden beri, salgının üstesinden gelebilecek en güçlü silah olan aşılarla küresel kamu ürünü olarak dünya çapında mümkün olduğu kadar daha fazla halka yarar sağlanması gerektiği kanısında olduğunu belirtti.

Zhao, Çin’in her zaman böyle düşündüğünü ve bu görüşü eyleme dönüştürdüğünü vurguladı.

Zhao, mevcut durumda Çin’in 100’ün üzerinde ülke ile uluslararası örgüte 1 milyar 400 milyon dozdan fazla aşı sağladığını, yıl içinde dünyaya 2 milyar doz aşı sağlama taahhüdünü yerine getirmek için elinden geleni yaptığını ve COVAX aşı programı kapsamında yıl içinde gelişen ülkelere karşılıksız olarak 100 milyon doz aşı daha bağışlayacağını bildirdi.

Zhao ayrıca, “Salgınla mücadelenin tüm ülkelerin ortak sorumluluğu olduğu kanısındayız. Aşı üretimi alanında önde gelen ülkelerin özellikle de gelişmiş ülkelerin aşı yardımı taahhütlerini pratiğe dönüştürmesi ve gelişen ülkelerde Covid-19 aşısının erişilebilirliğinin arttırılması gibi adımlar, büyük ülkelerin sorumluluklarını yerine getirdiğinin önemli bir göstergesidir. ABD aşı yardımı konusundaki taahhüdünü bir an önce yerine getirmeli.” diye konuştu.