CGTN / Anthony Moretti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya Amerikan askeri güçlerini göndermeyecek. Ayrıca Ukrayna üzerinde herhangi bir uçuşa yasak bölgeyi de desteklemeyecek; böyle bir hareket zaten tehlikeli olan çatışmayı daha da tırmandırır. Ama yanılmayın; Başkan tarafsız ve zararsız bir gözlemci gibi davranmıyor.

ABD Başkanı ayrıca askeri-sanayi kompleksinin daha fazla kâr etmesini istiyor. Buna uygun olarak Amerikalı vergi verenlerin Ukraynalılar için aldığı silahlara milyarlarca dolar ödüyor. Sonuç olarak, onun cömertliğinden asıl olarak askeri-sanayi kompleksi yararlanacak. Başkan Biden birkaç gün önce Alabama’daki bir Lockheed Martin tesisini gezdi. Ziyaret edilen yer rastgele seçilmedi. Lockheed Martin 2019’da Washington’la toplam 1,36 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. Sadece bu hafta iki taraf şirkete bir roket sistemini güçlendirme hakkı veren 224 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladı.

KONGRE’DEKİ DEMOKRAT ÜYELER BIDEN’I DESTEKLİYORLAR

Başkan Biden Alabama’dayken, Kongre’ye Ukrayna için önerdiği 33 milyar dolarlık askeri yardımı hızla takip etmesini istediğini hatırlattı. Biden “Kongre’yi aynen Kiev savaşını kazandıkları gibi Ukraynalıların Rusya saldırganlığına karşı başarılı olmaya devam etmesine yardım etmek ve ABD ile müttefiklerimizin Ukrayna’ya gönderdiklerimizin yerine koymak için silah stoklarımızı yenilememizi sağlamak için bu fonu hızla geçirmeye çağırıyorum.” dedi.

Biden nadir rastlanan doğru ve şeffaf konuşma anlarından birinde gerçeği söyledi. Amerika’nın Lockheed Martin gibi şirketler tarafından üretilip Amerikan hükümeti tarafından satın alınabilmesi daha fazla bu tür donanım üretilmesi amacıyla mevcut askeri donanımını kullanıma koymak için mükemmel bir fırsat görüyor. Bu yeni cephaneler fazla zaman geçmeden dünyanın bir yerinde kullanılacağı için bu tuhaf bir kazan kazan durumu. Askeri-sanayi kompleksinin sürekli beslenmesi şart.

Kongre’nin Demokrat üyeleri sadık bir şekilde Başkan’ın çağrısını destekliyorlar. Ve dolayısıyla ayrıca vergi verenlerin daha fazla dolarının askeri-sanayi kompleksine verilmesini destekliyorlar. Sadece tek bir örnek olarak, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Adam Smith’in Defense News’e söylediklerini düşünün: “cephanelik konusunda -füzeler ve SİHA’lar- bunları ne kadar hızla üretebileceğimizi görmemiz gerek. Ve hem burada ABD’de hem de uluslararası olarak sanayi üslerimizle bunu nasıl yapabileceğimizi görmek için çalışmamız gerekir.”

NATO’NUN TAVRI SÜRECİ ETKİLEDİ

“Kendi silah stoklarımızı yenilemek” ve “onları hızla üretmek”. ABD’nin Ukrayna’daki savaşı ve insani krizi uzatmasının bir nedeninin bundan en çok faydalanacak olanların milyarlarca dolarlık anlaşmaların alıcı ucundakiler olması olduğu konusunda herhangi bir şüphe var mı? Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in ordusunun sahip olmasını özellikle istediği bir silah Javelin tank savar füzeleri ve ABD zaten 5 binden fazlasını Ukrayna’ya gönderdi. Bunlar niçin bu kadar popüler?

CNBC’ye göre “at ve unut tipi kendinden güdümlü” Javelin tank savar sistemi, yaklaşık 3 mil ötedeki hedefleri vurabilecek ve omuzdan fırlatılabilecek şekilde tasarlandı. Savaş boyunca Ukrayna güçleri Rus tankları ve toplarını vurmak için Javelin sistemlerini kullandı. Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nin hesaplamalarına göre, ABD elindeki Javelin stokunun muhtemelen üçte birini Ukrayna’ya gönderdi. Ukrayna Javelinleri “NATO ve diğer ülkelerin sağladığı tank savar cephaneler içinde en gelişmiş, yetenekli ve pahalı silah” olarak övdü.

Lockheed Martin gibi şirketlerin ne kadar hızla bu “gelişmiş” silahların yerine yenisini koyabileceği gibi meşru sorular devam ederken, siyasi seçkinler arasında hiç kimse tedarik zinciri ve diğer diğer sorunların Amerika’nın temel olarak elinden çıkardıklarını yerine koyma çabalarını nasıl yavaşlatacağı ile hiç ilgilenmiyor gibi görünüyor. Eğer NATO son yıllarda Ukrayna’ya asla üyelik vermeyeceğini açıklığa kavuştursa ve Ukrayna NATO ile Rusya arasındaki herhangi bir çatışmada tarafsız kalacağını kabul etseydi durum ne kadar farklı olurdu bir düşünün.