Rusya ile Ukrayna arasında silahlı çatışmaların meydana gelmesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bir yandan Avrupa’dan Rus petrolü ve doğal gazına ambargo uygulanmasını isterken, diğer yandan kendisi büyük miktarda Rus petrolü alıyor.

ABD’li finans kuruluşları dibe vuran fiyatlarla Rus şirketlerinin bonolarını aldı. Çatışmaların yol açtığı gerilim ve enerji fiyatlarındaki yükselişin beledini ise Avrupa doğrudan ödüyor.

Dünyanın önündeki bu gerçek, bugün Çin Dışişleri Bakanlığının olağan basın toplantısının gündemindeydi.

Sözcü Wang Wenbin, ABD’nin bir yandan Rusya’ya yönelik yaptırımları artırdığını, diğer yandan Rusya’yla ticaret yaptığını, bunun yaptırımların iflasını yansıttığını belirtti.

Sözcü Wang Wenbin, ABD yönetiminin Ukrayna konusunda Çin’e yönelttiği asılsız eleştirilere değinerek, Çin’in öteden beri uluslararası hukukun desteği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) izni alınmadan tek taraflı yaptırım yapılmasına, Çinli şirketlerin diğer ülkelerin şirketleriyle normal ticaret faaliyetlerine temelsiz sınırlamalar koyulmasına karşı çıktığını vurguladı.

Sözcü, “Yaptırım, gerilimi yumuşatan, savaşa son veren ve daha fazla can kaybını önleyen doğru bir yol değildir. Yaptırım sadece anlaşmazlıkları kışkırtır, çatışmaların yayılmasına ve dünyanın daha fazla bedel ödemesine yol açar.” diye konuştu.

Uluslararası toplumun Ukrayna krizinin çözümü için harcanan çabaları engelleyen girişimlere karşı uyanık kalması gerektiğine işaret eden sözcü, ABD’nin herhangi bir yöntemle Çin tarafının yasal çıkarlarını zedelememesi çağrısında bulundu.