Amerika Birleşik Devletleri basınında yer alan bir değerlendirmede merkez bankası FED’in, büyük ölçekli tahvil alım yoluyla daha önce yarattığı varlık balonunu daha da şişirdiğine dikkat çekildi.

ABD merkezli analiz dergisi The National Interest’in yayımladığı “ABD Ekonomisinin Bir Başka Krizi: Dev Varlık Balonu” başlıklı makaleye göre, FED ekonomiyi canlandırmak amacıyla faiz oranlarını uzun vadede düşük tutmak için tahvil satın alıyor.

FED, 2008 yılında Lehman Brothers şirketinin iflasıyla bir finansal krizin tetiklenmesinin ardından bilanço büyüklüğünü 6 yılda 4 trilyon dolara yükseltmişti. Ancak, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasının ardından FED, aynı işlemi 6 ay içinde gerçekleştirdi.

Haberde, halihazırda her ay 80 milyar dolarlık tahvil ve 40 milyar dolarlık mortgage destekli kıymet alımı yapan FED’in, bu işlemleri devam ettirerek varlık balonunu daha da şişirdiği belirtildi.

Şu an ABD yönetiminin ekonomiyi canlandırmak için uyguladığı tarihteki en büyük bütçe planının ekonominin aşırı ısınmasına neden olacağı vurgulanan haberde, uygulanan ultra gevşek para politikasının ABD ekonomisinde riskler yarattığı ve gelecekte sonlandırılmasının gerekebileceği ifade edildi.