2022 Beijing Kış Olimpiyatları 4 Şubat akşamı resmen başladı. Muhteşem açılış töreni uluslararası toplumdan övgüler topladı.

Pek çok Amerika Birleşik Devletleri (ABD) basın kuruluşu, Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine geniş yer vererek, Beijing Kış Olimpiyatları’nın salgın döneminde dünyayı dayanışma içinde bulundurmasının büyük anlamını takdirle değerlendirdi.

Çok sayıda ABD’li izleyici, “Kış olimpiyatlarının açılış töreninde sunulan muhteşem gösteriler bizlerde derin izlenimler bıraktı, açılış töreninde aktarılan kavrayış da dünya halkında sempati yarattı.” yorumunda bulundu.

Amerikan yorum sitesi olan Vox’ta önceki gün yer alan habere göre, daha önceki Kış Olimpiyatları’nın açılış töreninden farklı olarak bu kez Beijing Kış Olimpiyatları “dünya barış ve dayanışma içinde bulunmalı, dünya insanları zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışmalı” kavramı çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Bu da Çin’in Covid-19 salgınının başlamasından bu yana verdiği mesajla uyumludur, yani gönüllüler ve kritik görevlerdeki personeller gibi “sıradan kahramanların” yorulmak bilmeyen çabaları sayesinde birlikte zorlukların üstesinden geldik. Mevcut uluslararası jeopolitik durum ne kadar gergin olursa olsun, dünyanın her köşesinde olimpiyat sporseverlerinin kış olimpiyatlarından beklentisi engellenemez.

Birçok ABD’li izleyici, “Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni çok güzeldi, insanlar bu tören vesilesiyle dayanışma içinde bulunmanın gücünü hissettiler.” ifadelerini kullandı.

Bir ABD’li internet kullanıcısı, “Bu kapsayıcı ve genel bakışlı bir açılış töreniydi, herkese saygı duyan bu tören daha uyumlu ve daha eşit bir geleceği tarif etti.” dedi.

Beijing Kış Olimpiyatları’nın açılışını kutlamak için 4 Şubat akşamı New York’taki sembol yapılardan “Empire State Binası”nda da bir ışık gösterisi düzenlendi.