Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

İsrail Hükümeti Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Naftali Bennett, telefon görüşmesi yaptığı Joe Biden’ı Paskalya Bayramı dolayısıyla kutladı. ABD ile İsrail arasında üst düzey görüşmeler yapıldığını kaydeden Ediz Tiyanşan, ABD Başkanı Biden’ın gelecek aylarda İsrail’i ziyaret edebileceğini bildirdi.

İSRAİL BAŞBAKANI BENNETT, ABD BAŞKANI BIDEN İLE GÖRÜŞTÜ

İsrail Başbakanı Bennett’in Biden’a bölgede son günlerde yaşanan şiddet hakkında bilgi verdiğini ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Son günlerde değil, son haftalarda özellikle Mescid-i Aksa’nın bulunduğu bölgede cuma namazının olduğu günlerde oldukça yoğun çatışmalar çıkmıştı. Son cuma günü de 57 Filistinlinin yaralandığı ifade edilmişti. Biden çatışmaların durması ve Ramazan’ın şiddetsiz geçmesi mesajını verdi.

İran, Devrim Muhafızları’nın terör listesinden çıkarılmasını istedi. Bu konuda İsrail Başbakanı’nın, Biden ile özel bir görüşme yapmak istediğini anlıyoruz. İsrail Başbakanlık Ofisi’nden Bennett’in Biden’ın zaten buna yanaşmayacağına inandığı yönünde bir açıklama geldi. Ancak iki lider önümüzdeki günlerde daha yakın temas içinde olacak.

ABD YARDIMLARI 3,4 MİLYAR DOLARI BULDU

Ortodokslar için en önemli dini tatillerden biri. Dolayısıyla Ukraynalıların önemli dini bir bayramı kutlanıyor. Ancak karanlık ve zor günlerde kutlanıyor bu bayram. Rus güçlerinin ilerleme kaydetmek amacıyla saldırılarını devam ettirdiğini görüyoruz.

Zelenskiy, ABD’nin en üst düzey delegasyonu ile bir araya geldi. Zelenskiy, Ukrayna’nın artık ek ve ağır silahlara ihtiyaç duyduğunu belirtti. Diplomatik desteğin de artması gerektiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Kiev’e ziyareti olmuştu. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığını da söylemekte fayda var. Güvenlik sebebiyle bu ziyaretin detayları paylaşılmadı. Ama daha sonra basın aracılığıyla bu görüşmeden bahsedildiğini söylemek mümkün.

ABD’den Ukrayna’ya yapılan toplam yardım 3,4 milyar dolara ulaşmış durumda. Bunların içinde füze, savaş helikopterleri ve dronelar bulunuyor. Ancak Zelenskiy, daha fazla silah yardımına ihtiyaç olduğunu söylüyor. Ruslar doğuda ve Mariupol gibi stratejik yerlerde saldırılarına devam ediyor. ABD yetkilileri ziyarete yönelik çok detay vermedi ancak Biden yazılı bir açıklama yaptı. Ukrayna’nın hâlâ ayakta duruyor olmasına övgüler yaptı. Ukrayna’ya desteğin de devam edeceğini belirtti.

Birleşmiş Milletlere göre ülkesinden kaçan Ukraynalıların sayısı 5 milyona ulaştı. Ülke içinde de 6 milyondan fazla Ukraynalı yer değiştirdi.”