Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’DEN UKRAYNA’YA DESTEK

ABD yönetiminin Ukrayna konusunda diplomatik kanalları açık tuttuğunu ifade eden Ediz Tiyanşan, ABD Başkanı Joe Biden’ın bir dizi görüşme gerçekleştirdiğini kaydetti.

Biden’ın, Kanada Başbakanı, Avrupa Komisyonu Başkanı, Fransa Cumhurbaşkanı, Almanya Başbakanı, İngiltere Başbakanı, NATO Genel Sekreteri, Polonya Başbakanı, Japonya ve İtalya Başbakanları ile görüşmeler yaptığını aktaran Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Tüm liderlerle görüşme bir buçuk saat sürdü. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre görüşmede Ukrayna’ya destek ve Rusya’nın sorumlu tutulması çabaları ele alındı.

Yapılacak ekonomik ve insani yardımın da gündeme getirildiği ifade edildi. Yapılan topçu yardımları da konuşuluyor. Müttefik ülkelerle yapılan görüşmelerde Ukrayna’ya yapılacak askeri yardım bakımından daha fazla topçu sınıfı yardım gönderme kararı aldılar. Biden, New Hampshire eyaletini ziyaret etti. Biden burada daha fazla topçu sınıfı silah gönderileceği konusunda onay vermiş oldu.

SAHADA SICAK GELİŞMELER ETKİLİ

Sahada sıcak gelişmeler yaşanıyor. Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda aktif bir biçimde operasyon yürüttüğünü söylemiştik. Burada bir Donbass savaşı yürütüldüğü görülüyor. Rusya iki kenti ele geçirdiğini duyurdu. Ukrayna ise Luganks’ta 18 bin nüfuslu bir kasabayı ele geçirdiğini açıkladı. Luhansk valisi, Rus kuvvetlerinin şu anda tüm cephelerden saldırdığını, sivillerin tahliye edilmeye çalışıldığını kaydetti. Ölen sivillerin sayılarının belirlenmesinin imkânsız olduğunu da belirtti. Üst düzey bir ABD’li ise Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda daha kapsamlı saldırılara yol açacak olan ön saldırılar gerçekleştirdiğini bildirdi.

BM’DEN ÖNEMLİ ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) salı günkü oturumu Ukrayna üzerineydi. Yaklaşık 3 saat süren toplantıya BM Mülteciler Yüksek Komiser Yardımcısı katıldı ve Güvenlik Konseyi üyelerine yaptığı çağrıda, ‘Anlamsız savaşı bitirin.’ ifadesini kullandı. En son sayılara göre tam 5 milyon kişinin Ukrayna’dan kaçtığını 7 milyon kişinin de ülke içinde yer değiştirdiğini söyledi.”