Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de Ukrayna gündeminin sıcaklığını koruduğunu ifade eden Ediz Tiyanşan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyareti sonrası ABD’den gelen açıklamaları yorumladı.

“ABD ÜRETİMİ SİLAHLARIN, UKRAYNA’YA GÖNDERİLMESİ KONUSUNDA NATO ÜLKELERİNE YETKİ VERİLDİ”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın basın açıklamasından örnekler veren Tiyanşan’ın ifadelerinden öne çıkanlar şöyle:

“ABD’den Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma iş birliğine destek mesajı geldi. Price, Erdoğan’ın Kiev ziyaretini ve Türkiye’nin Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) satışını da değerlendirdi. Price, Türkiye ile Ukrayna arasındaki savunma iş birliğini bölgesel istikrarı ve Ukrayna’nın kendini savunma kabiliyetini güçlendirdiğini düşünüyoruz ifadesini kullandı. Price, ‘NATO müttefiklerimize, Ukraynalı ortaklarımıza ABD menşeili savunma ekipmanı sağlama yetkisi verdik.’ dedi. Bu açıklamaların yapıldığı saatlerde Zelenskiy ile Erdoğan bir araya gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırım dâhil Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edecekleri mesajını verdi. Nitekim Türkiye’nin Karadeniz’de komşu olduğu iki dost ülke arasındaki krizin sonlandırılması için elinden gelen her şeyi yapacağı mesajı tekrarlandı. Türkiye burada bir ara buluculuk görevine hazırlanıyor.

ABD istihbaratına göre, Rusya aynı zamanda bir yandan Ukrayna’yı işgal etmek için bahane arıyor. Rusya’nın gözden geçirdiği olasılıklardan biri de kendisine yönelik Ukrayna’dan gelmiş gibi görünen sahte saldırı videoları üretmek. Bu tamamen ABD istihbaratının ortaya attığı bir senaryo. Ned Price, Rusya’nın tehlikeli bir uğraş içinde olduğunu kaydetti. Bunlar iddiadan ibaret doğrulatılan bir tarafı yok. Rusya tarafından yayımlanan videolarda sahte cesetlerin ve aktörlerin yer alacağı iddia edildi. Ukrayna ve Batı tarafından kullanılan askeri teçhizatın bile kullanılabileceği kaydedildi. ABD Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı, ‘Bunun seçenekler arasında olduğunu biliyoruz.’ ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE HASSAS BİR ÇİZGİDE”

Associated Press (AP) haber ajansına konuşan üst düzey ABD’li yetkili Rusya’nın bu videolarda Türkiye’ye ait Bayraktar İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) görüntülerinin kullanılabileceğini iddia etti. NATO üyesi olan Türkiye tarafından satılıyor bu insansız hava araçları. Ukrayna tarafından da Donbass’taki ayrılıkçılar üzerinde kullanılıyor. Ukrayna’ya askeri malzeme satılması Moskova’nın çok ciddi tepkisini çekiyor. Rusya’dan gelen turizm ve doğal gazın kritik olduğunu söylemiştik. Türkiye bu hassas süreçte çok ince bir çizgiden yürümek zorunda, her iki tarafı da kendine küstürmemek için.

IŞİD LİDERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye ile ilgili önemli bir gelişme vardı. ABD Başkanı Joe Biden, IŞİD lideri Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi’nin hayatını kaybettiğini ifade etti. Biden’ın açıklamasına göre, Amerikan ordusu ile öldürülmüyor, Biden’ın ifadesiyle ‘Korkakça kendini havaya uçurmayı seçti.’ Biden bunun aylarca süren bir çalışmanın sonucu olduğunu ifade etti. İstihbarat topluluğuna teşekkürlerini iletti. Bu operasyonun ABD’nin terör tehditlerini ortadan kaldırma kapasitesini ortaya koyduğunu söyledi Biden ve bunu bir anlamda siyasi bir zafer olarak kullandı.

SİVİL KAYIPLAR YAŞANDI

Kötü de bir haber var, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın bir bölgede Atme kasabasında ABD askerlerinin yer aldığı operasyon düzenlendi. Pentagon sivil kaybı yaşanmadığını belirtse de bölge halkı operasyonun yapıldığı yerde sivillerin yoğun olarak yaşadığı belirtildi. Suriye Sivil Savunma Grubu’nun yaptığı açıklamada 6’sı çocuk 13 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.”