Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı ilk yüz yüze zirvenin ardından basın toplantısı düzenleyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, “Putin’in yeni bir Soğuk Savaş ile ilgilendiğini düşünmüyorum.” açıklamasında bulundu.

Biden’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“4 saatlik görüşmenin atmosferi iyi ve olumluydu. Bu ziyarette ilişkilerimizde ilerleme sağladık ama hâlâ yapılacak çok şey var. Önümüzdeki 6 ayda Rusya ile stratejik bir diyalog kurup kuramadığımızı göreceğiz. 

Putin’e benim ajandamın Rusya’ya ya da başka bir ülkeye karşı olmadığını, bunun Amerikan halkı için olduğunu söyledim. İnsan hakları konusu her zaman masada olacak.

Rusya ile anlaşma sağlama konusunda net bir temel oluşturduk. Stratejik silahsızlanma konusunda adım atmamız gerekiyor. Siber güvenlik konusunu konuştuk, altyapı kurumlarına siber saldırı yapılmamalı. ABD, kendisinin ve müttefiklerinin hayati çıkarlarına zarar verecek tüm eylemlere yanıt verecektir. Putin de yanıt vereceğimin farkında. Putin ile yeni ve karmaşık silahların yayılmasını önlemek için bir stratejik istikrar diyalog mekanizması kurma konusunda mutabık kaldık. 

Suriye’de insani yardım koridorlarının açılmasını konuştuk. Rusya’nın eylemleri, kendi küresel duruşuna zarar veriyor.

İran’ın nükleer silahlara sahip olmaması gerekiyor, bu hem bizim hem Rusya’nın lehine. Kuzey kutup bölgesi silahlardan arındırılmalı.

Putin’e demokratik egemenliğimizi ihlal edecek ya da demokratik seçimlerimizin düzenini bozacak girişimleri hoş görmeyeceğimizi söyledim. Rusya, uluslararası normlara uyduğu sürece birlikte iş yapmamızda problem yok.

Putin’e ABD’nin siber güvenlik konusunda önemli bir kabiliyete sahip olduğunu gösterdim. ABD’nin, egemenliğini ihlal etme girişimlerine müsamaha göstermeyeceğini açıkça belirttim.

“PUTİN’İN YENİ BİR SOĞUK SAVAŞ İLE İLGİLENDİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Zaman, yeni bir Soğuk Savaş zamanı değil. Putin’in yeni bir Soğuk Savaş ile ilgilendiğini düşünmüyorum. Rusya’nın son istediği şey yeni bir Soğuk Savaş. 6 ay içinde ilerleme sağlayıp sağlamadığımızı göreceğiz. Görüşmede kimse kimseyi tehdit etmedi, açık ve içten şekilde konuştuk. Putin bana Afganistan’ı sordu, barış ve huzurun devam etmesini umduğunu söyledi.

Afganistan’da terörizmin yeniden yükselişe geçmemesi her iki ülke için önemli. Afganistan, Suriye ve Libya halklarının güvenliğini görüştük. Putin, Afganistan konusunda yardım teklif etti.

Rusya ile ikili ilişkileri önemli ölçüde geliştirme konusunda özgün bir bakış açısının var olduğuna inanıyorum. Putin’le Arktik, Suriye ve İran meselelerini masaya yatırdık. 

Navalnıy ölürse sonuçları Rusya için yıkıcı olur.

Putin’in ABD’deki Kongre baskınına katılanları Rusya’daki muhaliflerle karşılaştırması mantık dışı.”

Kaynak: Sputnik Türkiye