Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya askeri harekât düzenleyerek savaşı seçtiğini ve sonuçlarına katlanacağını belirterek, ağırlıklı olarak Rus bankacılık sistemini ve ekonomisini hedef alan yaptırımları açıkladı.

Biden, Rusya’nın dün Ukrayna’ya yönelik başlattığı askeri operasyonun ardından Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenledi.

ABD Başkanı Biden, aylardır uyardıkları şekilde Rusya’nın Ukrayna hakkında “yalan iddialarda bulunarak” operasyonu başlattığını kaydetti.

Biden, Putin’in dün akşam Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun toplandığı esnada savaş ilan ettiğini belirterek, “Putin saldırgan. Bu savaşı Putin seçti. Şimdi de kendisi ve ülkesi bunun sonuçlarına katlanacak. Bugün Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları ve ihracat kısıtlamalarını duyuruyorum.” ifadelerini kullandı.

BİDEN, ALMANYA’YA ASKER GÖNDERİYOR

Aralarında ülkenin en büyük ikinci bankası VTB’nin de bulunduğu 4 büyük Rus bankasına yaptırım getireceklerini duyuran Biden, bu bankaların toplamda 1 trilyon dolarlık varlıklarını da dondurduklarını aktardı.

Biden, salı günü yaptığı konuşmada, NATO üyelerine güvence vermek için Avrupa’daki bazı kuvvetleri Baltık ülkelerine kaydırdıklarını açıkladığını anımsatarak, Almanya başta olmak üzere Avrupa’ya ek asker göndereceklerini bildirdi.