Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın seçildikten sonra ilk kez halka sesleniş konuşması yaptığını aktaran Ediz Tiyanşan, Biden’ın koronavirüsün yıl dönümünde dikkat çeken açıklamalar yaptığını söyledi.

Biden’ın, ABD halkına daha çok ümit verir şekilde konuştuğunu hatırlatan Tiyanşan, Biden’ın 1 Mayıs’a kadar aşı kısıtlamalarının kaldırılacağını ifade ettiğine vurgu yaptı.

330 milyon nüfusu bulunan ABD’de aşıların belirli gruplara öncelik verilerek yapıldığını belirten Ediz Tiyanşan, şunları aktardı:

“1 Mayıs itibarıyla artık tüm ABD’liler aşı olabilecek. Biden, 4 Temmuz itibarıyla ülkenin normale yakın faaliyetlerine dönebileceği açıklamasında bulundu. 4 Temmuz’a kadar sosyal mesafe ve maske takma gibi kurallara uyulması gerektiğini bildirdi. Uzmanlar 1 Mayıs’ta herkesin aşılamaya gitmesiyle kapasitenin aşılacağından, yetmeyeceğinden endişe ediyorlar. Aşıları yapmak üzere artık dişçiler, göz doktorları, ambulans görevlilerinin dahi rol oynayacağı konuşuluyor. Tıp fakültesi öğrencilerinin bile aşılamada görev alabileceği söyleniyor. Şu ana kadar 530 bine yakın ABD’li hayatını kaybetti. Biden, can kaybının 1. ve 2. Dünya Savaşı, Vietnam savaşı ve 11 Eylül saldırılarının toplamından daha fazla olduğunu kaydetti. Bir anlamda yakın tarihin en çok can kaybına yol açan felaketi olarak göze çarpıyor. Biden, sıkın dişinizi 4 Temmuz’da biraz daha normale döneceğiz mesajı verdi. Trump’ın Biden benim başkanım değil, diyen destekçileri var. Onlar Biden’ı dinleyecek mi göreceğiz.”

ABD’DE BİR AŞI DAHA ONAY AŞAMASINDA

Novavax ilaç firmasının geliştirdiği aşının yüzde 99’a yakın etkinlik sağladığını dile getiren Ediz Tiyanşan, firmanın varyant virüslere karşı da deneyler yürüttüğünü ve bu deneyler sonucunda da yüzde 86’ya kadar koruma sağlandığını vurguladı.

İngiltere varyantına karşı denemelerin yapıldığını ifade eden Tiyanşan, “Hem orijinal virüs hem de varyant virüse baktığınızda aşının yüzde 90’a yakın etkin olduğu belirtildi. Eğer ABD’nin Gıda ve İlaç Dairesi’ne bağlı kurumundan onay gelirse şirket nisan ayında aşıyı üretmeye başlayacak. Bu da diğerleri gibi iki dozdan oluşacak. Eğer Novavax da onaylanırsa aşı tedarikini sağlamak daha kolay hale gelecek.” diye konuştu.