Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de koronavirüsle mücadelede iyi haberlerin geldiğini aktaran Ediz Tiyanşan, ABD Başkanı Biden’ın 19 Nisan itibarıyla bütün ABD’lilerin aşı randevusu alabileceğini açıkladığını bildirdi.

ABD’de de halkın yüzde 30’unun aşı olmaktan çekindiğini belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Beyaz Saray pek çok eyalette aşı olmanın önemine yönelik kampanyalar başlattı. Bazı kafelerde aşı kartını gösterenlere bedava kahve verenler var. Farklı kurumlar aşı olmaya yönelik teşvikler kullanıyor.

California’da ilk kez ekonomiye tamamen dönüş olabilir. Eyalet valisi 15 Haziran itibarıyla ekonominin tamamen açılabileceğini söyledi. Aşılanma da tamamlanmış olursa iki ay içinde California’da normale dönüş olabilecek gibi görünüyor. İşverenler de bu konuda oldukça sevinçli. Universal Stüdyoları şimdiden açılış tarihlerini kararlaştırıyor. Tüm bunlar olumlu gelişmeler, diyebiliriz.  Bir yandan da Covid-19’un türevleri yayılmaya devam ediyor ve sağlık yetkilileri de bu duruma temkinli yaklaşıyor.

İRAN NÜKLEER ANLAŞMASI GÖRÜŞLERİ

Nükleer müzakerelerin ilk günü tamamlandı. Obama zamanında o dönemin en önemli diplomatik başarılarından biri olarak görülüyordu. Trump, kendi döneminde bu anlaşmadan çekildi. Biden pozisyonunu güçlendirebilir mi, diye bir fırsat kolluyor belli ki. İran’ın ekonomisinde yaptırımların etkisi ciddi bir şekilde devam ediyor. ABD yeni bir anlaşmanın oluşturulmasında, anlaşmaya geri dönülmesi konusunda istekli anladığımız kadarıyla yeni birtakım talepleri olabilir. ABD süreci oldukça yavaştan alıyor. ABD diplomatlar da Avusturya’da bulunuyor. Aktif olarak masada olmasa da yapılan görüşmeler ABD’li diplomatlara da iletiliyor. İran’dan da çok açık ve sert tepkiler geliyor. ‘Yaptırımlar geri çekilmediği sürece İran taviz vermeyecek.’ deniyor.

Bu süreçte ABD’de bazı uzmanlar, ‘İran uranyum zenginleştirmesinde o kadar ilerledi ki, nükleer silah geliştirme sürecine birkaç ay uzakta.’, diyorlar. Öte yandan İsrail olası bir anlaşmaya en çok karşı çıkan ülke. Anlaşmaya geri dönülmezse İsrail, İran’ın vurabilir, deniliyor. Bu taraflara baskı kurmak için ortaya atılan söylentilerden de olabilir. Biden yönetimi ağırdan alıyor olsa da hem İran hem de İsrail tarafından bu konuda bir baskı oluşmaya devam ediyor. Uluslararası kamuoyu da anlaşmanın bir an önce oluşturulması yönünde görüş bildiriyor.”