Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de gündemde Başkan Joe Biden’ın eşi Jill Biden’ın bulunduğunu aktaran Ediz Tiyanşan, Biden’ın 4 gün süren bir Doğu Avrupa ziyareti gerçekleştirdiğini kaydetti.

“YAKLAŞIK 6 MİLYON UKRAYNALI ÜLKEYİ TERK ETTİ”

Ukrayna’daki çatışmalardan kaçan mültecilerle görüşen Biden’ın ziyareti için Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biden birçok anne ile bir araya geldi ve bir anneler günü mesajı verdi. Slovakya Başbakanı Edouard Heger ile bir araya geldi ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in eşi Olena Zelenskiy ile ülkenin batısında bir araya geldi. Görüşmenin bir kamu okulunda gerçekleştiği ve yaklaşık 1 saat sürdüğü belirtildi.

Basın mensuplarının dikkatini çeken olay ise Jill Biden ile bir Ukraynalı öğretmen arasında yaşanan sohbetti. Jill Biden Virginia eyaletinde bir okulda öğretmen ve eşi Joe Biden başkanlık koltuğuna oturduktan sonra bile görevine devam etmek istediğini belirtmişti. ABD First Lady’sinin Ukraynalı bir öğretmenle bir araya gelmesi sembolik bir mesajdı. Biden, öğretmene çocuklara savaşı nasıl anlattığını sordu. Ukraynalı öğretmen bunu anlatmanın çok zor olduğunu kendisinin bile buna anlam veremediğini söyledi. Biden da ‘Savaş zaten anlamsız.’ ifadesini kullandı. ABD Başkanı’nın eşinin Ukrayna’ya gitmesi kamuoyunda dikkat çeken bir ziyaret oldu. Şubat ayından bu yana yaklaşık 6 milyon Ukraynalının ülkeyi terk ettiğini görüyoruz.

UKRAYNA’DA SON DURUM

Ülkenin doğusundaki çatışmaların yoğunlaştığını görüyoruz. Rus güçlerinin bu bölgedeki bombardımanının arttığını söylemek mümkün. Rusya’nın başkent Kiev’i ele geçirme girişimi başarısız olduktan sonra Ukrayna’nın doğusundan ve güneyinden saldırılar artırılmaya başlamıştı. Rusya yanlısı olan ayrılıkçı grupların kontrolündeki Donbass bölgesinde yoğun saldırılar sürüyor. Rus güçlerinin Blohorivka bölgesinde bir okulu bombaladığı gelen haberler arasında. Ancak o esnada okulda öğrenciler veya öğretmenler bulunmuyordu, boşaltılmıştı. Okulun yaklaşık 90 kişi tarafından barınak olarak kullanıldığını anlıyoruz. Hedef olan bu grup içinde kaç kişinin kadın ya da çocuklardan oluştuğunu kestirmek mümkün değil. Bölge valisi en az 60 kişinin enkaz altında olabileceğini ve hayatlarını kaybetmiş olabileceğini bildiriyor. Bir başka bombardıman sonucu Privalia kasabasında iki çocuğun yaşamını yitirdiği haberi de verilen haberler arasında.”