Global Times

“Stars and Stripes” adlı Amerikan askeri gazetesi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Deniz Kuvvetleri’nin salı günü, “40 yıl içinde kendi türünde en büyük olan” Büyük Ölçekli Tatbikat 2021’i (LSE 2021) başlattığını yazdı. ABD tatbikatın hedefinin adını koymamasına rağmen, Çin’i hedef aldığının güçlü bir işaretini gönderdi.

Neredeyse aynı zamanda ABD Hint-Pasifik Komutanlığı, pazartesi gününden 27 Ağustos’a kadar sürecek Büyük Ölçekli Küresel Tatbikat 21’i (LSGE21) başlattı. Bu tatbikata ABD, Birleşik Krallık, Avustralya ve Japonya Öz Savunma Güçleri’nden askeri birlikler katılıyor. Ayrıca, bu yıl ABD, Japonya, Hindistan ve Avustralya’nın dâhil olacağı Malabar deniz tatbikatlarının ağustos ayı sonunda yapılması planlanıyor. 

Bu son tatbikatlar, ABD’nin iki okyanusta -Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu’nda- aynı zamanda Çin ile savaşıp savaşamayacağına ilişkin ABD güçlerinin savaş yeteneklerini test etmeye ve desteklemeye çalışırken, bir savaşın patlak vermesi durumunda ABD’nin Çin’i vazgeçirmeyi ummasını yansıtıyor. 

Stars and Stripes gazetesine göre, ABD Deniz Harp Okulu’ndan Profesör James R. Holmes, LSE 2021 tatbikatının ABD Deniz ve Deniz Piyadeleri güçlerinin düşmanların denizlerin kontrolüne izin vermemeyi göstermeyi amaçladığını ve “ABD’nin, Çin’in Taiwan’ı işgalini” veya Çin ve Japonya’nın anlaşmazlık yaşadığı Diaoyu Adaları’nı “ele geçirmesini” önlemeyi umduğunu söyledi. 

Diyelim ki, Washington’da bazı siyasetçiler, ABD’nin Taiwan’ın bağımsızlığını desteklemediğini ve ABD’nin Diaoyu Adaları ile ilgili anlaşmazlık konusunda fazlaca problem çıkarmayacağını söylediler. Ancak siyasetçiler ile ordu farklı ve ayrıdır. ABD’li siyasetçiler bir şey söylerken Savunma Bakanlığı (Pentagon) başka bir şey söyleyebilir, çünkü askeri bakış açısına göre ABD ön kötü senaryoya hazır olmak isteyecektir. Dahası, 17 farklı zaman dilimindeki birimleri kapsayan LSE 2021, kesinlikle sadece Taiwan veya Diaoyu Adaları’nı hedeflemiyor. Bu bir tatbikat değil, gerçek bir savaşsa yerel bir savaştan uzak, fakat tam ölçekli bir savaştır. 

ABD ASKERİ TATBİKATLAR YAPARAK AMACINA ULAŞMAKTA ZORLANACAK

The Defense Post gazetesinde salı günkü haberde, “Uzmanlar, Büyük Ölçekli Tatbikatlar 2021’i ABD’den Rusya ve Çin’e, birden fazla cephede bir saldırganlığa aynı anda karşılık verebileceğine dair bir mesaj olarak algılıyor.” denildi. Ancak gerçek şu ki, ABD ordusu küçük ülkelerle başa çıkabilir, ama bu bile kolay olmayacak. Eğer Çin ve Rusya ile aynı ayda karşılaşmak isterse, ABD bu tür bir kapasiteye sahip değil. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD ordusu en iyi performansını Vietnam Savaşı’nda gösterdi. Yine de ABD, Vietnam orta ölçekli bir askeri güç olmasına rağmen, savaşı kaybetti. 

Şimdi ABD, bu büyük askeri tatbikatlar konusunda yüksek sesle bağırsa bile, Kuzey Amerika ülkesi gerçekte ciddi özgüven eksikliğini gösterdi. Soğuk Savaş sırasında dahi LSE 2021 ölçeğinde bir tatbikat alışılmış değildi. Bugün olanlar ABD’nin, Çin ve Rusya gibi ülkelere karşı savaş kapasitesi konusunda ne kadar kaygılı olduğunu gösteriyor. 

ABD medya kuruluşları bunun, “benzer Soğuk Savaş tatbikatlarına bir dönüş” olduğunu bildirdi. Bu tam olarak bir “dönüş” değildir. ABD askeri stratejisi her zaman İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş askeri stratejisine bağlı kalmıştır, caydırıcılığa odaklanmak. Ancak ABD’nin gerçekten düşünmesi gereken şey, caydırıcılığın artık işe yaramadığı Çin ve Rusya gibi ülkelerle geleceğin savaşları, modern savaşlarda nasıl başa çıkacağıdır.