İran’ın Nükleer Sorunu’yla ilgili Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) toplantısı 6 Nisan’da Avusturya’nın Viyana kentinde yapıldı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İran’ın yeniden nükleer anlaşmayı hayata geçirmeleri konusunda dolaylı müzakere yapıldı.

ABD tarafı toplantıya temsilci göndermedi. AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora’nın başkanlık ettiği toplantıya İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Araghchi ve Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya’dan ilgili yetkililer katıldı. Toplantıya Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Temsilcisi Büyükelçi Wang Qun katıldı.

Wang Qun, eski ABD yönetiminin İran nükleer sorunuyla ilgili kapsamlı anlaşmadan tek taraflı çekilerek İran’a aşırı baskı yapmasının İran’ın nükleer durumunda devam eden gerilimin temel nedeni olduğuna işaret etti.

ABD’nin kapsamlı anlaşmaya bir an önce dönmesinin İran’ın mevcut nükleer durumunu çözen anahtar olduğuna işaret eden Wang, ABD’nin İran’a yönelik tüm yasadışı yaptırımları kaldırması ve bu temelde İran’ın nükleer anlaşmaya tam bir şekilde uyması gerektiğini kaydetti.

Wang Qun, Çin’in Ortak Eylem Planı’nın iki çalışma grubunun mümkün olan en kısa sürede ilerleme kaydetmesini ve tartışma sonuçlarını Ortak Eylem Planı’nın onayına  sunmasını umduğunu dile getirdi.

Wang Qun, Çin’in ABD tarafından uygulanan tüm hukuka aykırı tek taraflı yaptırımlara kararlılıkla karşı çıktığını ve kendi meşru haklarını ve çıkarlarını sağlam bir şekilde koruyacağını vurguladı.

ABD ve İran tarafları, müzakerelerde yakın zamanda ilerleme kaydedilmesini beklemiyor, ancak aynı zamanda bu ilk teması takdirle değerlendiriyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, aynı gün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD ile İran arasındaki dolaylı müzakerenin “yapıcı” olduğunu belirterek, ABD’nin Çin ve Rusya’yı İran’ın nükleer anlaşmasını koruma alanındaki ortaklar olarak gördüğünü belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ise ABD’nin İran nükleer anlaşmasını kurtarmak istiyorsa İran’a yönelik tüm yaptırımlara son vermesi gerektiğini, bunun “ilk ve en önemli” önlem olması gerektiğini dile getirdi. Sözcü, İran’ın nükleer anlaşmayı kademeli olarak eski haline getirme planını kabul etmeyeceğini de vurguladı.