Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu, Biden yönetiminin Çin’le stratejik rekabet politikası benimsemesini talep eden bir yasa tasarısı sundu.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı’ndan dün yapılan açıklamada, bunun “eşi görülmemiş” iki partinin iş birliğini temsil ettiği ve Çin’in yükselen küresel gücüne karşı koymak için ABD’nin tüm stratejik, ekonomik ve diplomatik araçlarını seferber edeceği ifade edildi. Söz konusu yasa tasarısının 14 Nisan’da Dış İlişkiler Komitesi tarafından değerlendirilmesi planlanıyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre, söz konusu yasa tasarısı Schumer operasyonunun bir parçasıdır.

Bu yasa tasarısı şunları içerir:

1- Çin’e karşı yönetimin bir diplomatik strateji çıkarması ve ABD’nin müttefiklere ve ortak ülkelere verdiği sözleri yinelemesi gerektiği vurgulandı. Batı Yarımküre, Avrupa, Asya, Afrika, Orta Doğu, Kuzey Kutbu ve Okyanusya’da Çin’in oluşturduğu meydan okumaları karşılamak için ABD’nin uluslararası kuruluşlarda ve diğer çok taraflı forumlardaki liderliği de yinelenmeli.

2. Yönetimin evrensel değerlere yatırım yapması ve bir dizi “insan hakları ve sivil toplum” tedbirlerine yetki vermesi gerektiği belirtildi. Hong Kong ve Xinjiang gibi yerlerdeki işlere müdahale edilmesi ve Taiwan bölgesi yönetimiyle sözde “ortaklığın” güçlendirilmesi çağrıldı.

3. “Fikri mülkiyet haklarını ihlal edenler” ve ABD pazarındaki Çinli şirketlerin varlığının takip edilmesi gibi Çin’in sözde “yağmacı uluslararası ekonomik eylemlerine” karşı koyulması gerektiği belirtildi.

4. Çin’in “askeri modernizasyonu ve askeri genişlemesi” karşısında silah kontrolü alanında müttefiklerle koordinasyonun güçlendirilmesi ve Çin’in balistik füzeler, hipersonik füzeler, seyir füzeleri, nükleer, uzay, siber uzay gibi stratejik alanlardaki çalışmalarla ilgili olarak elde edilen bilgilerin paylaşılması gerektiği dile getirildi.

Washington Post’ta yer alan habere göre, Çin’in hızla geliştiği ekonomi, telekomünikasyon ekipmanları ve insansız hava araçları dâhil olmak üzere yüksek teknolojik ürünlerin ihracatındaki artış ve salgın sırasında ABD’nin Çin’in salgını önleme ürünlerine bağımlığı, Amerikalı yetkilileri endişelendiriyor. Bunun sonucunda iki parti ABD’nin küresel ekonomideki konumunu korumak için Ar-Ge ve üretime daha fazla yatırım yapılması çağrısında bulundu.

Birçok Cumhuriyetçi geleneksel “serbest piyasa” kavramını terk edip yönetimin ABD ekonomisine daha fazla katılımını kabul etti.