Global Times

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 25 Ocak 2022’de Amerika’nın 2022’deki “Rekabet Yasası”nı açıkladı. Bu 2 bin 900 sayfalık tasarının içeriği karmaşık olsa da “kapsamlı bir şekilde Çin’i içeren” büyük temaya odaklanıyor. ABD’de çip üretimini ve araştırmalarını artırmaya yardımcı olmak, ABD tedarik zinciri dayanıklılığını artırmak, kritik malların üretiminin ABD’ye geri dönmesini teşvik etmek için finansmanı onaylamak gibi tasarılar da dâhil olmak üzere Çin’i içeren daha önce açıklanmış birkaç tasarının türlüsüdür. Yasa ayrıca Taiwan Adası ile ilişkileri güçlendirmeye çağırıyor ve Çin’in Xinjiang, Tibet ve Hong Kong’u içeren işlerle ilgili provokasyonuna devam etmeyi öneriyor.

Analistler, tasarının Çin’e karşı kapsamlı bir baskıcı oyun kitabı olarak adlandırılabileceğine işaret ederek, bunun ABD’deki hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partilerin Çin’in gelişimini kapsamlı bir şekilde kontrol altına alma konusundaki oy birliğini sergilediğini belirtti. Tasarı sıfır toplamlı zihniyetle dolu olduğu için, bazıları Washington’ın yeni bir Soğuk Savaş’a göz kırptığını söylüyor. Washington’ın artık farkında olmadan rotadan saptıkları kolektif bir parkurun içinde sıkışıp kaldığı söylenmelidir. Politikanın elitleri Çin ile “rekabet” yüzünden kör olmuş ve yollarına son vermişlerdir.

BIDEN YÖNETİMİNİN HAYAL KIRIKLIĞI

ABD Başkanı Joe Biden, tasarının açıklanmasının ardından bir açıklama yayınlayarak, tasarının ABD’nin “On yıllar boyunca Çin’i ve dünyanın geri kalanını geride bırakmasına” yardımcı olacağını söyledi. Ayrıca “Kongre’nin şimdiye kadarki iki partili çalışmaları beni yüreklendirdi… Birlikte Çin’e ve dünyanın geri kalanına 21. yüzyılın Amerika yüzyılı olacağını göstereceğiz.” dedi. Ancak iyi bir gözlemci olan herkesin Biden’ın yine büyük konuştuğunu görmesi zor değildir. Biden yönetiminin tasarıya bağladığı umut ne kadar yüksekse, sonunda o kadar büyük hayal kırıklığına neden olacaktır. Çünkü bu eşi görülmemiş kapsamlı Çin karşıtı tasarının ABD’yi daha güçlü hale getirmeyeceğinden, sadece düşüşünü hızlandıracağından emin olabilirsiniz.

Tasarı agresif görünüyor, fakat ABD’nin hastalıklı partizan siyaseti ve zor durumdaki mali durumu göz önüne alındığında, tamamen arkası dolu olmayan boş konuşma kaderine baş eğmeye kararlı. Haziran 2021’de Senato, ABD Yenilik ve Rekabet Yasası’nı onayladı. Meclis’in versiyonu, Çin ile ilgili çarpık içeriklerin çoğunu devralıyor, Çin’in kalkınma sürecini, iç ve dış politikalarını lekeliyor, “Çin tehdit teorisini” öne sürüyor ve hatta bazı belirli konularda daha da ileri gidiyor. Ancak Meclis’in versiyonu, ABD bilimsel araştırmalarını ve teknolojik yeniliklerini güçlendirmek için kullanılacak 190 milyar dolarlık fonun yarısından fazlasını kesmiş durumda.

Bazı Cumhuriyetçi milletvekilleri, Demokrat Parti’nin Çin’le “yüzleşme konusunda ciddi olmadığı” eleştirisini yaptı. Bunun başlıca nedeni ABD’nin para sıkıntısı olmasıdır. Biden yönetiminin bir önceki altyapı tasarısı 4 trilyon dolardan 1,2 trilyon dolara keskin bir şekilde kesilmişti. Bu, “ev sahibinin ailesinin fazladan parası olmadığını” kanıtlamak için güçlü bir sinyaldir. ABD’nin karşılaştığı gerçek şu ki, kendi kilit endüstrileri için yeterli sübvansiyon almak zor, ancak yine de Çin’i sabote etmek için büyük çaba sarf etmek istiyor. Sonuç, ne kadar pervasızca davranılırsa, o kadar düşülecek ve ne kadar çok düşülürse, Çin’le yüzleşmek için o kadar beyhude çabalar sarf edilecek bir ikilem olacaktır.

ABD’NİN YÜKSEK TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDEKİ GÖRECELİ AVANTAJI AZALDI

Washington şimdi hem iç hem de dış sorunlarını Çin’e atfediyor. Bu ciddi bir siyasi ahlaksızlık ve kimseyi kandıramayacak bir numara. ABD şu an salgın, enflasyon, borsa türbülansı, iş gücü kıtlığı, ırksal gerilimler ve siyasi bölünme gibi birçok prangayla bağlı. Washington, kendi kronik sıkıntılarını ciddi şekilde tedavi etmek yerine, Çin’e çelme takıp yarışta kendi avantajını koruma umuduyla geleceğini “Çin’i ezmek” üzerine bahse giriyor. Bu onlar için kesinlikle yanlış bir seçim olacak.

ABD, yüksek teknoloji sektöründeki göreceli avantajının azalmasından son derece endişeli, ancak Kongre’nin açıkladığı tasarıyla “ekonomik inovasyonun motorunu canlandırma” arzusu ciddi şekilde çarpıtıldı. Yüksek teknoloji endüstrisinin ilerlemesi artık kalkınmayı teşvik etme amacına değil, doğrudan düşmanlığa ve Çin’i hedef alan siyasi amaca hizmet etmektedir. Tam da bu ciddi sapmadan dolayı “çip pazarına saldırarak çip araştırma ve geliştirmeyi güçlendirme” grotesk mantığı sahnelenmektedir. Zaman ve ekonomik yasaların gidişatına aykırı bir ülke rekabette başkalarını nasıl “alt edebilir”?

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi perşembe günü ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Wang, salgın sonrası dünyanın temasının, yeni zorluklar ve durumlarla karşılaşılacağından büyük ülkeler arasındaki rekabet olmadığını, ABD ve dünya çapındaki ülkelerin karşılaştığı sorunları da ele almayacağını söyledi. Baskının sadece Çin halkını daha fazla bir araya getireceğini ve yüzleşmenin Çin’in güçlenmesini engellemeyeceğini vurguladı. ABD’nin bu samimi ve içten sözleri anlayabileceği umuluyor.