Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çok taraflılık adı altında hegemonyacı faaliyetler yürüttüğünü belirtti.

Hua Chunying günlük basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen “Çok Taraflılık ve Merkezinde BM’nin Bulunduğu Uluslararası Sistemin Korunması” konulu üst düzey toplantıda, ülkesinin son yıllardaki eylemlerinin kurallar temelinde oluşturulan uluslararası düzeni bozduğu ve ABD’nin çok taraflı organlara katılmaya devam edeceği yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Sözcü Hua, geçen zaman diliminde ABD’nin uluslararası arenada kendisine öncelik tanıma politikası izleyerek, birçok uluslararası anlaşmadan çekilip, çok taraflılığa zarar verdiğini ve merkezinde BM’nin yer aldığı uluslararası sistemi zayıflattığını anımsattı.

Hua “ABD tarafından son zamanlarda yapılan açıklamalarda, ABD’nin çok taraflı organlara ve çok taraflı anlaşmalara dönmeye hazır olduğu belirtildi. Ancak ABD’nin aslında çok taraflılık adı altında hegemonyacı faaliyetler yürüttüğünü görüyoruz.” ifadesini kullandı.

Hua, ABD’nin sözlerini uygulamaya geçirerek, grup siyaseti ve küçük gruplar oluşturmayı sonlandırmasını beklediklerinin altını çizdi.