Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, dün BM Güvenlik Konseyi’nin İran nükleer programıyla ilgili açık oturumunda yaptığı konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) İran nükleer sorunuyla ilgili kapsamlı anlaşmaya ön koşulsuz dönmesi gerektiğini ve Çin’in ABD’nin uyguladığı yasadışı tek taraflı tüm yaptırımlara kesinlikle karşı çıktığını belirtti.

Geng Shuang konuşmasında, İran nükleer anlaşmasının zor çabalardan geçen müzakere yoluyla varılan diplomatik başarı ve çok taraflılığının başarılı pratiği olduğu gibi uluslararası nükleer silahsızlanma mekanizması ile Orta Doğu’da barış ve istikrarın korunması için önemli bir güvence olduğunu söyledi.

Geng Shuang, ABD’nin Uluslararası toplumun karşı çıkmasına rağmen, İran nükleer anlaşmasından tek taraflı geri çekilmekte ısrar etmesi ve İran’a aşırı baskı uygulamaya devam etmesinin, mevcut İran nükleer sorununun zorluklarla karşı karşıya kalmasının temel nedeni olduğunu kaydetti.

Geng Shuang, ABD’nin İran ve diğer ilgili taraflarla nihai anlaşmaya yeniden varıp varmamasının, ABD’nin çok taraflılık konusunda ne kadar samimi olduğunun da bir göstergesi olacağını söyledi.