CGTN / Bradley Blankenship

Çin Dışişleri Bakanlığı 22 Haziran’da Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) ülkedeki Covid-19’un kökenine, salgına karşı kötü mücadele üzerine odaklanan ve Fort Detrick gibi biyoloji laboratuvarları ile ilgili olmak üzere tam bir soruşturma açılmasını istedi. ABD hükümeti, SARS-CoV-2’nin Çin’deki bir biyoloji laboratuvarından çıktığını ileri süren oldukça inanılmaz “laboratuvar sızıntısı” teorisini ileri sürmeye devam ederken, aynı zamanda virüsün kökeni konusunda kapsamlı bir araştırma istediği için, ABD şeffaflık adına kendi kapılarını açmalıdır.

Çin’in ABD, müttefikleri ve bunların Covid-19’un olası kökeni konusundaki potansiyel “araştırmalarına”, bu soruşturma onların belirlediği koşullara göre yapılacaksa, güvenmemek için her türlü nedeni var. Bunlar rutin biçimde yalan söyleyen ve bütün dünyada kendi “bağımsız” medya kanallarının yardımı ile saldırgan savaşları meşrulaştırmak için kanıt üreten bir gruptur.

Irak’taki kitle imha silahlarından Suriye’deki kimyasal silah saldırılarına kadar ABD ve müttefikleri sürekli, yaptıkları araştırmaların anlamsız olduğunu ve bu araştırmaların sonuçlarının önceden Washington’daki politikacılar tarafından belirlendiğini gösterdi. ABD istihbarat örgütlerinin diğer ülkelerin iç işlerine bu tür araştırmalar yoluyla müdahale ettiğinin kanıtları reddedilemez ve sayısız belgesel, kitap, makale ve diğer medya ürünlerinin konusu olan gizlilikleri kaldırılmış resmi belgelerde önceden kabul edilmiştir.

Çin bu kötü oyunculara boyun eğmemeli ve eğmeyecektir. Ancak, aynı zamanda, Covid-19’un kökenini araştırmak gelecekteki salgınlardan kaçınmak için kullanışlı olabilecek bilgiler sağlayabilir. Bu nedenle araştırma ilke olarak kötü bir şey değildir, sadece siyasileştirilmesi kötüdür. Bu nedenle ABD hükümetinin, virüsün Çin’den önce o ülkede yayılmakta olduğu konusunda oldukça fazla kanıt olduğunu düşünürsek, virüsün kökeni ile ilgili tam bir araştırmaya kendi kapılarını da açması gerekir -Fort Detrick ve ABD dışındaki biyoloji laboratuvarları dâhil. Ülke çapındaki kan bağışı araştırmaları virüsün, ilk olarak ülkeye geldiğine inanıldığı zamandan aylar önce, en az Aralık 2019’dan bu yana topluluklar içinde yayılmakta olduğunu gösteriyor.

JOE BİDEN YÖNETİMİNİN NASIL HAREKET ETTİĞİ DE ARAŞTIRILMALI

ABD ayrıca 600 binden fazla vatandaşının ölmesine neden olan Covid-19’a karşı kötü mücadelesinin de araştırılmasına izin vermelidir, bu rakam muhtemelen daha fazla olabilirse de. İki Washington Post muhabirinin yakında çıkacak “Kâbus Senaryosu? Trump Yönetiminin Tarihi Değiştiren Salgınla Mücadelesinin İçinde” adlı kitabı kesinlikle bu konudaki tartışmaları yeniden başlatacak.

Kitaptan alıntılar örneğin, eski Başkan Donald Trump yönetiminin Amerikalı virüs kapmış turistleri Guantanamo Körfezi’nde karantinaya almayı düşündüğünü gösteriyor. Birçok başka ilk elden değerlendirme Tump yönetimi yetkilerinin sızdırdığı bilgiler, hükümetin “kitle bağışıklığı” stratejisi uygulama isteği gibi, vatandaşların insan haklarını ve hayatlarını doğrudan tehdit eden kasti ihmaller yapıldığını ve bunların ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor. Şimdiye kadar yapılan bu iddiaların bir parçası bile doğru çıkarsa, Trump yönetimi hiç şüphesiz yüz binlerce insanın trajik biçimde hayatlarını kaybetmesinden doğrudan sorumlu olacaktır.  Ancak, sadece Trump yönetiminin kötü yönetimi hakkında geriye doğru bir araştırma olmamalı, aynı zamanda, aşıların piyasaya sürülmesi ve ilk aşamalarda örneğin ırk, gelir ya da cinsiyet eşitsizlikleri olup olmadığı dâhil, Joe Biden yönetiminin nasıl hareket ettiğini de araştırmalıdır.

Aynı şekilde, daha öldürücü Delta tipinin gelecek aylarda, kesinlikle sonbaharda ABD’de egemen hale gelecek gibi görünürken ve aşılama yavaşlarken, iyi aşılama yapılmamış az hizmet edilmiş bölgelerde vaka artışı olabileceği konusunda araştırılmalıdır. Ülke tamamen açılırken, virüsle ilgili kısıtlamalarda yön değiştirmek siyasi olarak riskli olabilir, bunlar sadece Biden yönetiminin hareketlerini gelecekte daha anlamlı hale getirir.

Ne yazık ki, daha ilk günden siyasileştirilen virüs hakkındaki sağlam gerçekleri bulmaya gelince, eğer ABD salgının kökeni, hükümetin salgını yanıtı, içeride ve dışarıdaki yüzlerce biyoloji laboratuvarı ile ilgili tam bir araştırmaya izin vermezse ortada yanıttan çok soru olacak. Bu kadar çok şey tehlikedeyken, Washington uluslararası topluma Covid-19 konusunda yanıtlar borçlu.