Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de yeni başkan Joe Biden’ın göreve başladıktan sonra yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı harekete geçtiğini aktaran Ediz Tiyanşan, başta yardım paketi olmak üzere pek çok alanda çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi.

Beyaz Saray’ın gündeminin Covid-19 ile mücadele olduğunu belirten Tiyanşan, “Biden, seçim kampanyası döneminde ilk 100 gün içinde maske takma zorunluluğu getireceğini açıklamıştı. ABD Covid-19 konusunda ikiye bölünmüş durumda. Sol kanatta duran eyaletlerde çok daha sıkı kontroller varken daha sağ kanatta duran eyaletlerdeyse bu yasaklar özgürlüklerin önünü kesen yasaklar olarak görülüyor. Maske takma bile bazı eyaletlerde uygulanamıyor. Biden bu kararı değiştirerek ciddi bir karar almış oldu. Bu tabii federal hükümetin sahip olduğu alanlarda uygulanacak. Havalimanları, trenler, otobüsler gibi alanlarda uygulanacak. Federal hükümete bağlı olan ulaştırma idaresi çalışanları yolculara maske takma uyarısında bulunacak. Elektronik taksi uygulamalarını kullananlara da bu yasak uygulanacak. Bu ABD’de Covid-19’a karşı alınan en önemli tedbir olarak gösteriliyor.” dedi.

EYALETLERİN AŞI TALİMATLARINA UYMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

ABD’de yeni bir Covid-19 test kitinin de piyasaya sürüldüğünü ifade eden Ediz Tiyanşan, ABD hükümetinin bunun için 231 milyon dolarlık yatırım yaptığını kaydetti. Tiyanşan, test kitini ABD’lilerin eczanelerden satın alınabileceğini ve yüzde 95 oranda doğruluk payının bulunduğunu söyledi.

ABD’de aşıların önce federal hükümete verildiğini ve ardından eyaletlere dağıtıldığını vurgulayan Ediz Tiyanşan, Pfizer ve BioNTech firmasının aşısının çok soğuk koşullarda korunması gerektiğinden dağıtımların hızlı yapılamadığını, Beyaz Saray’ın aldığı yeni bir karara göre, dağıtımdaki sorunlar nedeniyle artık aşıların eyalet yönetimlerine doğrudan iletileceğini dile getirdi.

ABD’nin 330 milyonluk nüfusunun yüzde 10’unun bile henüz aşılanamadığını anımsatan Tiyanşan, “Bazı eyaletler kullandıkları birinci doz aşının ardından sahip oldukları kalan dozları kullanmıyor bunları ikinci doz olarak saklıyor. Bu öğrenildi ve eleştiri konusu oldu. Trump yönetiminin son haftasında aşılanma hızının çok yavaş olduğu eleştirisi üzerine tüm eyaletlere bir talimat gönderildi. Ellerindeki bütün dozların derhal yapılması talimatı verilmişti. Şu an bu talimatın tam olarak uygulanmadığı ortaya çıktı.” diye konuştu.

ABD’DEKİ EKONOMİK TABLO DÜZELİYOR

Ekonomik olarak zor zamanlar geçiren ABD ekonomisinin bu yılın ortalarına doğru pandemiden önceki hacmine yeniden kavuşabileceğinin duyurulduğunun altını çizen Ediz Tiyanşan, kapanan şirketlerden kaynaklı olarak gidişatın oldukça kötü göründüğünü ancak ekonominin yılın ortalarına doğru düzelebileceğini belirtti.

Aralık ayında ABD Kongresinin 900 milyar dolarlık Covid-19 yardım paketine dikkat çeken Tiyanşan, ekonomik kurtarma paketinin etkisini göstermeye başladığını fakat ekonominin temelinde bir değişimin görünmediğini bildirdi.

Temmuz ayında işsizliğin 8,4’e kadar çıkmasının beklendiğini ancak şu anda 5,3’e kadar düştüğünü aktaran Tiyanşan, “Bu yılın sonuna kadar ABD ekonomisinin yüzde 3,7 oranında artması ön görülüyor. Bu da sadece ABD için değil dünya ekonomisi için de iyi haber. Bazı uzmanlar bu ekonomik tabloyu Biden’ın seçilmiş olmasına da bağlıyorlar. Trump’ın başkanlığından çok büyük bir belirsizlik vardı. Özellikle bilim insanları koronavirüse karşı tehlikenin henüz ortadan kalmadığını söylüyorlar. Ülkede hâlâ bildiğimiz en az üç türev koronavirüsün yayıldığını biliyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki haftalarda olası yeni dalgaların yaşanması ihtimalini göz ardı etmemek lazım.” ifadelerini kullandı.