Kamil Erdoğdu ve Mehmet Kıvanç’ın hazırladığı Dünya Postasına konuk olan Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sencer İmer, Yunanistan Türkiye sınırındaki askeri hareketliliği değerlendirdi.

İmer, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından pilot eksiği ortaya çıktığını hatırlattı. Atina yönetiminin bu eksiği hesaba katarak hava gücüne yatırım yaptığını ve buradan güç dengesini bozmaya çalıştığını belirten İmer, Yunanistan’ın S-400’lerin Türkiye’ye gelmesinden de çok rahatsız olduğunu söyledi. İmer, “S-400’lerden daha çok alınması, mümkünse üretilmesi gerekir.” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Yunanistan’ın Dedeağaç kentinde Türkiye sınırına 40 kilometre mesafede askeri bir üs kurdu. Tank ve zırhlı araçlarla üssü tahkim edip, lojistik yeteneklerini geliştiren ABD’nin bu adımları, Prof. Dr. Sencer İmer’e göre Lozan’a aykırı. İmer bu konuda şunları kaydetti:

“Lozan anlaşmasına göre Türkiye sınırına 30 kilometredeki Dedeağaç’ın gayri askeri olması gerekiyor. Amerika şu anda Lozan’ı çiğniyor.”

Gayri askeri statüde olan adalarının silahlandırılmasının da Lozan’ı çiğnemek anlamına geldiğini belirten İmer, Atina’nın ABD gücüne yaslanarak bu adımları attığını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’a silahlanma programına yönelik; “‘Tehdit var’ diyorlar. Tehdit asla söz konusu değil. Türkiye’nin şu anda Yunanistan’a karşı herhangi bir saldırgan tutumu söz konusu değil.” demişti. İmer, Yunanistan’la birlikte ABD yönetimine de silahlanma konusunda açık mesaj gönderilmesi gerektiğini aktararak, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bunu açıkça söylemek lazım. ‘Sizin Dedeağaç’a böyle bir şey yapmanız Lozan anlaşmasına aykırıdır. Sizin Ege’deki gayri askeri olması gereken adalara bu şekilde silahlı kuvvetlerinizi yerleştirmeniz Lozan anlaşmasına aykırıdır. Siz anlaşmayı çiğniyorsunuz.”