Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi üyeliğine tekrar seçilen Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) diğer ülkelerin insan hakları durumlarını eleştirmekten vazgeçmesi gerektiği bildirildi.

BM Genel Kurulu’nun dünkü toplantısında, ABD dâhil 18 ülke İnsan Hakları Konseyi üyesi olarak seçildi. ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, ülkesinin, insan hakları savunucularıyla beraber, insan haklarını ihlal eden eylemlere karşı çıkacağını ve Afganistan, Myanmar, Çin, Etiyopya, Suriye ile Yemen gibi ülkelerdeki durumlara odaklanacağını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Greenfield’in söz konusu açıklamasına ilişkin olarak, “ABD üç sene önce BM İnsan Hakları Konseyi’nden çekildiğini ilan etmişti. Bunu bugün bile net bir şekilde hatırlıyoruz. ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi üyeliğine tekrar seçilmesi fırsatıyla, çok taraflılığı hayata geçirmek için somut adımlar atıp, ilgili taraflarla yapıcı diyalog ve iş birliği yürütmesini ve BM İnsan Hakları Konseyi’nin çalışmalarının hızlandırılmasında olumlu rol oynamasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Zhao, ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi üyesi olarak seçilir seçilmez diğer ülkelerin insan hakları durumlarını eleştirmeye başladığını anımsatan Sözcü, ABD’nin bu tavırdan vazgeçmesi gerektiğini ifade etti. Sözcü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD, çifte standart uygulayarak, insan hakları meselesini siyasileştirmeye ve diğer ülkelere baskı uygulamaya devam etmesi halinde şiddetli tepkilerle karşılaşacak. ABD’nin yapması gereken şey, sınırları içinde ve dışında sürdürdüğü insan hakları ihlallerini derhal sonlandırarak, dünyanın insan hakları davasına fayda sağlayacak adımlar atmak.”