Global Times

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanı Janet Yellen, çarşamba günü Çin’e Rusya-Ukrayna çatışmasının sona ermesine yardımcı olma çağrısı yaptı ve Çin’i dünyadaki konumunu kaybetmekle karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı. Yellen, “Dünyanın Çin’e yönelik tavrı ve daha fazla ekonomik bütünleşmeyi benimsemesi konusundaki istekliliği, Çin’in Rusya’ya ilişkin kararlı eylem çağrımıza vereceği tepkiden pekâlâ etkilenebilir.” dedi. 

Bu Çin’e yönelik kaba bir tehdit, ancak Çin bu tür tehditleri asla kabul etmez ya da onlardan korkmaz. Çin’in uluslararası statüsü, ABD’nin rıza göstermesinden ziyade kendi gücüyle sağlanmıştır. Hazine bakanı olarak Yellen, bunu herkesten daha iyi bilmelidir. Yellen’in açıklamaları Çin’i bir kaosa sürüklemeyi ve aynı zamanda Beijing yönetimini, Çin’in sorumlu bir güç olmadığı izlenimi yaratmak için karalamayı amaçlıyor. Fakat Çin Dışişleri Üniversitesi’nde görevli Profesör Li Haidong, bunun çok az önemi olduğunu söyledi.

ÇİN’İN UKRAYNA KRİZİ KONUSUNDAKİ TUTUMU NESNEL VE TUTARLIYDI

Li, Global Times’a yaptığı açıklamada, “ABD’nin Çin’e karşı alabileceği önlemler zaten yıllardır kullanılıyor. Washington, Çin ile ticaret savaşını başlatmasından bu yana farklı yaptırımlara başvurdu, bunların etkisiz olduğu ortaya çıktı. ABD, Ukrayna krizini sadece Çin’e karşı daha kapsamlı şantaj yapmada kullanmaya çalışıyor.” dedi. 

ABD Çalışma Bakanlığının salı günü yayınladığı veriler, ABD’li tüketicilerin mart ayında enflasyon oranı 40 yıldaki en yüksek seviye olan yüzde 8,5’e yükseldiği için her kaleme daha fazla para ödediğini gösteriyor. Ve benzin fiyatları fırladı. ABD hükümeti, Ukrayna’daki savaşı uzatarak sorunları diğer ülkelere taşımaya çalışıyor. Ancak bu sadece susuzluğunu gidermek için zehir içmekten farksız değildir. 

Çin’in Ukrayna krizi konusundaki tutumu nesnel, adil ve tutarlıydı. Çin defalarca barış ve görüşmeler yapılması çağrısında bulundu. Fakat ABD’nin yaklaşımı sadece krizi şiddetlendirdi. Örneğin, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi çarşamba günü, ağır silahlar, zırhlı personel taşıyıcıları ve helikopterler dâhil olmak üzere Ukrayna’ya ek 800 milyon dolar tutarında silah sağlayacağını açıkladı. 

ABD, Ukrayna’da ateşkesi görmek isteyecek son ülkedir. Nanjing Üniversitesinde uluslararası ilişkiler profesörü Zhu Feng, Global Times’e verdiği demeçte, ABD’nin Ukrayna’daki savaş alevlerini söndürmesinin, Ukrayna’nın Rusya’nın koşullarını kabul etmesine izin vermeyeceği için mümkün olmadığını söyledi. 

YELLEN ÇİN’İ UKRAYNA KONUSUNDAKİ TAVRINI DEĞİŞTİRMESİ İÇİN KORKUTAMAZ 

Çin Dışişleri Üniversitesinden Profesör Li, ayrıca Washington yönetiminin Ukrayna meselesini Rusya’yı “boğmak” için kullanmayı umduğunu savundu. ABD’nin, söyledikleri ile yaptıkları arasındaki fark ABD politikalarındaki çelişkileri yansıtıyor. Zhu, “Yellen’in açıklamaları, ABD yönetiminin yetkililerinin Ukrayna’da savaşın uzamasının küresel endüstriyel zincirde büyük etkisi olabileceğinin farkında olduğunu gösteriyor. Onlar, dünya ekonomisinde yeni bir düşüşü tetikleyebilecek ‘gri gergedan’ konusunda endişeliler.” dedi. Zhu, şöyle devam etti, “Hatta büyük olasılıkla ABD ekonomisinin yılın ikinci yarısında durgunluğa girmesi söz konusu. Ancak iç siyasi ve güvenlik çıkarlarına duyulan ihtiyaç ABD’nin, Ukrayna’da ‘demokrasi’, ‘özgürlük’ ve ‘insan haklarının’ sağlam destekçisi kesilmesine devam etmesine yol açtı.”

Washington, Rusya-Ukrayna çatışması konusunda ahlaki bir zemine sahip değil. ABD, çatışmanın Avrupa’ya getirdiği güvensizlikten ve kendi stratejik hedefleri için Rusya ile uzlaşmacı olmayan rekabetinden faydalanıyor. Washington’ın tüm krizin başlatıcısı olduğu söylenebilir. Bu ABD ile birlikte olmayı seçen Batılı ülkelerin, ABD’nin söylediği ve yaptığı her şeyi kabul ettiği anlamına gelmez. Örneğin, Fransa ve Almanya ABD ile olmaktan memnun değil. 

ABD’nin Rusya-Ukrayna çatışmasına yönelik haksız politikası giderek durumu kötüleştiriyor. ABD, Çin’e silah doğrultarak küresel ekonomiye daha fazla zarar verecek. Zhu’ya göre, ABD’nin baskısı Çin’i yerinden kımıldatmayacak ve Çin baskıya boyun eğmeyecek. Çin ile ABD’nin, dünya ekonomisini nasıl istikrara kavuşturacağı ve Ukrayna’daki durumu sakinleştireceği konusunda koordineli olmaya ihtiyacı var. ABD koordinasyon yerine tehditleri kullanarak, siyasi seçkinlerinin küstahlığını ve ABD diplomasisinin trajedisini gösteriyor.