Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “NATO savunma amaçlı bir ittifaktır. Biz çatışma istemiyoruz. Ama çatışma bize gelirse buna hazırız.” dedi.

NATO ülkelerinin dışişleri bakanları, Rusya-Ukrayna savaşını görüşmek üzere Brüksel’deki NATO karargahında düzenlenen olağanüstü toplantıda bir araya geldi.

Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun temsil ettiği toplantıda, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında NATO’nun Doğu Avrupa ve Orta Avrupa’daki uzun vadeli mevcut planlarının ele alınması bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, toplantı öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından NATO’nun çok hızlı şekilde birliktelik sergilediğini söyledi.

NATO güvenliğini güçlendirmek için planları hazırladıklarını belirten Blinken, “NATO savunma amaçlı bir ittifaktır. Biz çatışma istemiyoruz ama çatışma bize gelirse buna hazırız. NATO topraklarının her santimetrekaresini savunacağız.” dedi.

Blinken, NATO’nun geleceği için hazırlıklar yaptıklarını ifade ederek, son haftalardaki olayların ittifakın geleceği hakkında işaret verdiğini söyledi. Blinken, gelecek haftalarda da NATO’nun birliktelik sergilemeye devam edeceğini vurguladı.