Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Somali’de seçim konusunda yaşanan krizden dolayı kaygı duyduklarını ve Somali liderlerine bir an önce parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini düzenlemek üzere anlaşmaları çağrısında bulundu.

Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Somali’de güvenlik, istikrar ve kalkınmayı tehdit eden bir siyasi belirsizliğe yol açan seçim konusundaki politik çıkmazdan derin kaygı duymaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Somalili siyasilerin, küçük siyasi amaçları bir kenara bırakarak Somali halkına karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine işaret eden Blinken, taraflara bir an önce “şeffaf ve kucaklayıcı” seçimlerin düzenlenmesi üzerine anlaşmaya varmaları çağırısı yaptı.

Mevcut krizin, Somali’de şimdiye kadar reform, ülkenin terörle mücadele çabaları ve borçlarını ödeme yolunda kaydedilen ilerlemenin altını oyduğunu ifade eden Blinken, şöyle devam etti:

“ABD, Somali halkının protesto haklarını destekliyor ve herhangi bir tarafın şiddet kullanmasına karşı çıkıyor. Somali liderlerine, ülkenin geleceğini korumak ve parlamento ile cumhurbaşkanlığı seçimlerini derhal düzenlemek üzere anlaşmaya varmaları çağırısında bulunuyoruz.”

8 Şubat’ta görev süresi dolmasına rağmen koltuğunda kalmaya devam eden Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu’ya karşı düzenlenen protestolar ülkede gerilimi artırmıştı.